Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Yurtdışında Üniversite okumak için Türkiye’de lise mezunu olmalı veya lisenin son yılında kayıtlı olmanız gerekmektedir. Yurtdışında üniversite okumak her bir ülke için farklı olabilir. Genelde, ABD ve Kanada üniversitelerinde lisans eğitimi Türkiye’de olduğu gibi 4 yıl sürmektedir. Avrupa’da İngiltere dahil lisans eğitimi 3 yılda bitirebilirsiniz. Yurtdışında yüksek lisans ve lisans için gerekli olan ve kazanılması zaman alan eğitim dili için gerekli olan resmi sınav skorudur.

Ama yurtdışı üniversite okumak için İngiltere üniversiteleri dil sorunu olan veya gerekli puandan daha düşük IELTS sonucu olan öğrenciler için hızlı dil eğitimi sunmaktadır. Bunun için üniversiteden şartlı kabulünün olması zorunludur.

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi en çok talep edilen eğitim türüdür. Her yıl binlerce öğrenci ülkemizde lisans eğitimini tamamlayarak yurtdışında Yüksek Lisans yapmak için yurtdışı burslu yüksek lisans veya daha avantajlı eğitim aramaktadır. Doğal olarak tercih edilen ülkeler arasından ABD, Büyük Britanya ve Kanada en çok tercih edilen ülkelerdendir. Bu ülkeler; yurtdışı üniversite okumak için dünyanın en iyi üniversitelerini neredeyse hepsini barındıran ve yaşam kalitesi yüksek olan ülkelerdir.

Yurtdışında yüksek lisans şartları için en çok gereken iki önemli koşul vardır.

1. Lisans eğitimin not ortalamasının yüksek olması.

2. IELTS veya TOEFL sınavından yeterli puanın olması

Yurtdışında üniversite okumak için Çalıştığımız Ülke ve Üniversiteler

ABD’de lisans ve yüksek lisans

ABD yüksek lisansAmerika’da üniversite okumak için öncelikle GMAT, GRE veya TOEFL gibi sınavlardan iyi bir yeterlilik sonucu elde etmek gerekmektedir. Amerika master programları genellikle 2 senedir. İş hayatının içinde olan profesyonel kişiler için 1 senelik MBA  programları da bulunmaktadır.

Amerika’daki okullar sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif yanları kuvvetli olan öğrenciler için yıllık eğitim ücretinde indirim yapmak kaydıyla burslar verebilmektedirler.  Başvuru için üniversiteleri inceleyin.

İngiltere’de lisans ve yüksek lisans

İngiltere yüksek lisansİngiltere’de üniversite okumak için açılan programlarda master eğitimi genellikle 1 yıl sürmektedir ve Amerika, Kanada vb. ülkelere göre süre açısından daha avantajlıdır. İngiltere üniversiteleri dünya çapında prestijli olan okullardır ve eğitim düzeyleri üst kalitedir.

Yeterli donanımda olmayan öğrenciler ihtiyaç duydukları süre boyunca Pre-Master eğitimi almalı ve sonrasında istedikleri programa başvuru yapmalıdırlar.

Başvuru için üniversiteleri inceleyin.

Kanada’da lisans ve yüksek lisans

kanadada yüksek lisansKanada üniversiteleri, master programları okullara ve bölümlere göre değişkenlik göstermekle beraber genellikle 1-2 sürmektedir. Kanada’da yüksek lisans yapan öğrencilere devlet tarafından çalışma izni verilmektedir. Bu izin ülkenin büyük şehirlerinde 1 yılken diğer şehirlerde 2 yıla kadar çıkmaktadır.

Kanada’da Fransızca ve İngilizce dilleri konuşulmaktadır; iki dilde de eğitim alınabilmektedir. Kanada kendi üniversitesini bitiren öğrencilere daha kolay ikamet koşulları sağlamaktadır. Bu sebepten son yıllar Kanada’ya öğrenciler daha çok ilgi gösteriyor.  Başvuru için üniversiteleri inceleyin.

Almanya’da lisans ve yüksek lisans

Almaniyada yüksek lisansAlmanya eğitimi genellikle devlet tarafından desteklendiği için ücretsizdir. Bazı üniversiteler diğer ülkelere kıyasla çok daha düşük bir eğitim ücreti alabilir. Almanya üniversiteleri de dünya genelinde tanınmış, yüksek standartları ile bilinen okullardır. Almanya’da yüksek lisans programına katılmak isteyenler, lisanslarıyla aynı bölüme başvuru yapabilmektedirler.

Almanya’da MBA eğitimi genellikte ücretlidir ama normal üniversite programları ücretsizdir veya düşük ücretlidir. Aynı zamanda kabul koşulları çok sert ve rekabetlidir. Almanya’da her üniversite İngilizce eğitim sağlamıyor ama bir çok üniversitede İngilizce eğitim bula bilirsiniz. Başvuru için üniversiteleri inceleyin.

Hollanda’da lisans ve yüksek lisans

hollandada yüksek lisansHollanda, eğitim düzeyi en iyi olan ülkelerden biri olarak çok sayıda kişiye cazip görünmektedir. Hollanda’da yüksek lisans eğitimi, programlara ve okullara göre farklı sürelerde tamamlansa da genel olarak 1 yılda mezun olunabilmektedir.

Bu süre, bazı okullarda/bölümlerde 2 yıldır. Diploma ve yabancı dil sertifikası kabul için önemli kıstaslardır. Ülkede İngilizce eğitim verilmektedir. Master programı bittikten sonra 1 yıl çalışma hakkı bulunmaktadır.

Macaristan’da lisans ve yüksek lisans

macaristanda yüksek lisansİngilizce eğitim programları ile gittikçe dikkat çekmeye başlayan Macaristan master programlar  dünyadaki en iyi eğitim ülkelerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Macaristan’da master eğitimi İngilizcedir ve genellikle 2 yıllıktır. Mezuniyetten sonra iki sene boyunca çalışma hakkı bulunmaktadır.

Macaristan üniversiteleri başvuru için yaşam maliyeti ve diğer konularda çok düşük olduğundan Erasmus öğrencilerinin en çok tercih yaptıkları ülkedir.

Azerbaycan’da lisans ve yüksek lisans

azerbaycanda yüksek lisansAzerbaycan’da master programları genel itibariyle 2 yıl sürmektedir. Azerbaycan’da yüksek lisans eğitimi almak için uygun fiyatlı harçlar ödemek yeterli olmaktadır.  Öğrencinin lisans bölümü neyse katılacağı master programı da bununla bağlantılı olmalıdır.

Azerbaycan bir çok T.C öğrencilerinin tercih yaptığı ülkedir. Kültürel yakınlığı ve kardeş ülke olduğu için bir çok öğrenciler Bakü, Nahçivan ve Gence gibi şehirleri tercih etmektedir. Yaşam maliyeti düşük ve Türk vatandaşları için iş imkanları çok yüksektir. Başvuru için üniversiteleri inceleyin.

Yurtdışında Üniversite Eğitimi ilgili sık sık sorulan sorular

Yurtdışı üniversite başvurusu nasıl yapılır?

Üniversiteye başvuru yapmak, program türüne ve her ülkeye göre farklılık göstermektedir. Ama genellikle benzerlikleri çoktur. Üniversiteye başvuru için standart olarak gereken evraklar şunlardır:

Lisans programı için lise diploması ve transkript.

Yüksek lisans için lisans diploması ve not ortalaması

Üniversitenin eğitimi dili için sınav belgeniz. Örneğim İngilizce eğitim için IELTS veya TOEFL skoru

Hocalardan alınmış referans (tavsiye) mektubu

Niyet mektubu

Pasaportunuz

İngiltere Üniversitelerine başvuru bir merkezden kolayca yapılabilir. UCAS sistemine kayıt olarak başvuru yapabilirsiniz ama ABD üniversitelerinin böyle pratik bir sistemi yoktur. Her üniversitenin kendi sitesinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yurtdışı üniversite için burs veren kurumlar hangileridir?

Burs kazanmak çok kolay olmadığı gibi, burs veren kurumların sayısı da sınırlıdır. TÜBİTAK vatandaşlar için burslar sunmaktadır ama bütün burs üniversitelerini buraya liste olarak yazmak doğru değildir. Burs imkanları her yıl yenileniyor ve farklı olabiliyor. Burslar genel olarak 3 kategoriye ayrılıyor:

Türkiye Devleti bursları- TÜBİTAK başarı ve şartlara bağlı olarak yurtdışında eğitim almak için burs verebilir ama onların da bir sınırı vardır.

Başarı ve yüksek lisans skorunu dikkate alarak birçok üniversite size burs sunabilir. Bu tür burslar her üniversitede mevcuttur. Bazıları 100% burs sunuyor bazıları daha düşük olabiliyor. Yüksek not ortalamanız ve IELTS skorunuz alabileceğiniz burs oranını yükseltebiliyor

Gelişmiş ülkelerin Eğitim Kurumları sınırlı şekilde burs imkanları veriyor. Örneğin; British Council, DAAD, Macaristan Eğitim Bakanlığı, Japonya Eğitim Bakanlığı. Bu listeyi uzatmak mümkündür ama her bir ülke kurumunun kotası ve yüksek beklentileri vardır.

Ne yapabilirsiniz? 100% burs almak her zaman zordur ama kazanılabilir. Burs tekliflerini öğrenmek istiyorsanız, bize burs başvurusu yapabilirsiniz.

Yurtdışında üniversite taban puanlarını nasıl öğrenebilirim?

YÖK Kurumu ATLAS programı sizin için bütün denklik ve güncellenmiş taban puanlarını göstermektedir. Bütün üniversiteler henüz yok ama bazılarının isimlerini yazarak bulabilirsiniz.

https://yokatlas.yok.gov.tr/

Taban puanları ve üniversite listesi her yıl güncellendiği için puanlar farklı olabilir. Bulamadığınız üniversiteyi YÖK’ten arayıp sormanız gerekiyor ama YÖK sadece siz geri döndükten sonra; Türkiye’de devlet kurumlarında çalışmak istediğiniz zaman çok önem taşıyor. Eğitim alacağınız ülkede yaşamınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız veya özel sektörde çalışacaksanız denklik belgenizin çok da önemi yoktur. Aynı zamanda kazandığınız üniversite, kendi devleti tarafından tanınmış ve akredite olunmuşsa YÖK muhtemel diplomanızı sorunsuz tanıyacaktır.

Tıp, hukuk ve özel beceri talep eden bölümler için YÖK’ün özel şartları vardır. Kazandığınız üniversite dünyanın (CWTS Leiden Ranking) ilk 1000 sıralamasında mevcutsa hiçbir sorun yoktur.

Yurt dışında özel üniversite fiyatları

Özellikle Avrupa ve Amerika’da üniversiteler devlet ve özel olarak mevcuttur. İngilizce konuşan ülkeler (ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda ) için devlet veya özel üniversitelerde fiyat farkı aynıdır. Yani devlet kendi üniversitelerini finansal olarak desteklese de bu, yabancı öğrenciler için bir farkı yansıtmamaktadır.

Avrupa’nın sosyal ülkelerinde ise fark büyüktür. Örneğin; Almanya ve Fransa’da özel üniversite fiyatları 5-25 bin avro arasında değişiyorsa, devlet üniversitelerinin ücretleri neredeyse hiç yoktur.

Genel olarak Avrupa’da özel üniversitelerin eğitim ücretleri 1000 Euro’dan 25 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor. Doğu Avrupa ülkelerinde fiyatlar daha düşükken, batı ülkelerinde doğal olarak çok yüksektir ama eğitim sistemi, hem doğu hem Batıda kalite yönünden bakarsak çok fark etmemektedir ve her yerde geçerlidir. Sadece şehir ve ülke açısından yaşam/kalite farkları, eğitim ücretlerine de tabiiki yansımaktadır.

Yurtdışında ücretsiz üniversite okumak gerçek mi?

Yabancı ülkede tamamen ücretsiz eğitim almak birçok ülkede farklı yöntemlerle mümkün olabilir.

Almanya, Norveç gibi ülkelerde eğitim ücretsiz olduğu için düşük kayıt ücreti ile istisnai olarak ücretsiz okuyabilirsiniz. Böyle olduğu halde konaklama ve diğer harçları kendinizin karşılaması gerekmektedir.

Ücretsiz okumanın başka bir yolu da; burs almaktır. Bu; alacağınız burs oranına göre harçların karşılanmasına bağlıdır. Örneğin; bazı burslar sadece eğitim ücretini karşılarken, bazıları -daha çok devlet bursları – her şeyi kapsamaktadır.

Yurtdışında üniversite nasıl okunur?

Her bir öğrenci lise eğitimini tamamlarken ülke dışına çıkmak, farklı bir eğitim almak istiyor. Finansal ve diğer konuları aklında tutarak kendine uygun ülke seçimi yapabilmek için üniversite araştırıyor.

Bunun için ilk olarak ne okuyacağınızı netleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında ise kararlaştırdığınız alan için doğru ülkeyi bularak, burs ve finansal imkanlarınızı da değerlendirerek hangi üniversiteye başvuru yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Örneğin; tıp eğitimi için Almanya, ABD ve Kanada üniversitelerine karar verdiniz. Almanya’da üniversite eğitimi ücretsiz ama tıp eğitimi sadece Almanca olarak verilmektedir. Bunun için ilk olarak Almanca dil sertifikanızın olması lazım. Kanada veya ABD için karar verdiyseniz daha çok finansal olarak bütçenizin yetmesi veya çok yüksek becerileri olan biri olmanız gerekiyor.

Yurtdışında burslu üniversite nasıl okunur?

Burs kazanmak kolay değildir. Lisans programları için özellikle burs kazanmak çok zordur ama başarabilirsiniz. Önce öz geçmişinizi hazırlamalı, doğru üniversite seçimi yapmalı ve uygun burs programlarına başvurmalısınız.

Burs başvuru tarihleri normal başvuru tarihinden daha önce olmaktadır. Bunu dikkate almanız gerekmektedir.

Yurtdışında ücretsiz üniversite nasıl okunur?

Ücretsiz üniversite birçok ülkelerde mevcuttur. Örneğin; Almanya, Norveç gibi ülkeler hem İngilizce olarak hem de kendi dillerinde lisans ve daha çok yüksek lisans, doktora programlarını ücretsiz sunmaktadırlar. Normal başvuru yaparak üniversiteyi ücretsiz kazanabilirsiniz ama rekabeti dikkate almanız da önemlidir. Bu tür üniversiteler bütün dünya öğrencilerine açık olduğu için, not ortalamalarınızın yüksek olmasıyla beraber diğer başarılarınızın da bulunması size avantaj sağlayacaktır.

Yurtdışında üniversite okumak için hangi sınavlar gerekiyor?

Üniversiteyi okumanız için ilk şart eğitim alacağınız dilde sertifikanızın olmasıdır. Örneğin; İngilizce eğitim için IELTS, TOEFL ve diğer eş değerli olan uluslararası sınavdan iyi bir skor almak gerekmektedir. Tabii puanlar eğitim türüne göre değişebiliyor.

Ayrıca başka sınavlar da mevcuttur. Mesela ABD üniversitelerinin lisans programları için SAT I, ACT veya hukuk bölümü için LSAT, yüksek lisans ve doktora programları için GRE ve GMAT (MBA için) sınavları zorunludur ama bu sınavlar olmadan da öğrenci kabul eden üniversiteler vardır.

Başka dillerde eğitim de aynı şekilde kendi sertifikalarını talep edebilmektedir veya bir yıl hazırlık okuluna gitmeniz gerekmektedir.

Yurt dışında 2 yıllık üniversiteler mümkün mü?

Evet. Avrupa ve Amerika’da iki yıllık üniversite okumanın birkaç yolu vardır:

Türkiye’de 2 üniversite yılını bitirdikten sonra herhangi bir uygun programa aktarma yaparak devam etmek.

Türkiye’de lise eğitimini bitirdikten sonra Avrupa ve Amerika’da ön lisans programını bitirmek

Türkiye’de lisans eğitiminiz devam ederken Top-UP programına katılarak uzaktan eğitim şartı ile aynı zamanda Avrupa’da üniversite bitirmek

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi ilgili sık sık sorulan sorular

Başvuru tarihleri ne zaman?

Master eğitimi yapmak isteyen öğrenciler, lisans programlarından mezun olmadan önce başvuru işlemlerine başlamalıdırlar; bu şekilde okula kabul edilme olasılıkları artacaktır. Genellikle 12-18 ay erken başvuru yapmak, daha iyi bir okul seçmek adına avantaj yaratır. Ülkelere göre başvuru tarihleri değişkenlik göstermektedir.

Başlıca prestijli okullar baz alınırsa ABD okulları için yüksek lisans başvuru tarihleri Aralık-Şubat, Kanada okulları için Ocak-Nisan, İngiltere için Ocak-Haziran, Almanya için Ocak-Nisan ve Hollanda için Ocak-Mayıs dönemleridir.

Başvuru nasıl yapılır?

Yüksek lisans için başvuru yapmak isteyenler öncelikle tercih ettikleri üniversiteni ve eğitim programın taleplerini bize veya üniversiteye direkt iletmelidirler. Hangi bölüme başvuruluyorsa gerekli evrakların kopyaları eksiksiz bir biçimde fakültenin ilgili bölüm adresine de postalanmalıdır.

Gönderdiğiniz postanın bölüme ulaşmasından kısa bir süre önce bir e-posta aracılığıyla gerekli bilgilendirmeler yapılmalı ve öğrenci bu mailde kısaca kendi hakkında bilgiler sunmalıdır. Mutlaka postanın adrese ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmelidir. Bu konuda danışmanlık ofisimizden destek alabilirsiniz.

Fiyatları ne kadar?

Master fiyatları ülkelere, şehirlere, okullara ve program türü/süresine göre farklılık göstermektedir.

UK için yüksek lisans fiyatları yıllık ortalama 10.000 GBP-20.000 GBP arasında değişmektedir.

Almanya için yüksek lisans fiyatları ücretli olan okullarda dönemsel 100 Euro-500 Euro arasındadır.

Amerika için yüksek lisans fiyatları yıllık ortalama 8.000USD-25.000 USD arasındadır.

Detaylı fiyat bilgisi için bizden bilgi isteye bilir ve ya yukarıdan arama yaparak üniversiteleri inceleye bilirsiniz.

Yabancı ülkede yüksek lisans için gerekli evraklar nelerdir?

Pogram evrakları;

Transkript

Dil seviyesini gösteren sınav sonuçları ( TOEFL, IELTS veya eş değeri )

Başvurulacak bölümle ilgili proje ve hazırlıklar varsa bunların İngilizce olarak kısaca anlatıldığı bir yazı

Hocalardan alınan referans

Özgeçmiş

Sosyal, kültürel veya spor gibi alanlarda ilgi ve başarılarınızı gösteren belgeler

Varsa iş deneyimlerinin gösterilmesi

Mezuniyet belgesi

Kimlik ve iletişim bilgileri

Evraklar her program için farklı ola bilir. Detaylı bilgi için bizden bilgi isteye bilirsiniz.

Eğitim alarken çalışma şartları nasıl?

Yurtdışı çalışma şartları   ülkelere hatta bölümlere göre farklılık göstermektedir.

Amerika’da genel itibariyle master programları 2 sene sürmektedir ve iyi bir ortalamayla mezun olan öğrencilere 2 seneye kadar ülkede çalışma izni verilir. Eğitimi tamamlandıktan hemen sonra 1 yıl boyunca OPT olarak da bilinen full-time çalışma hakkı kazanılır.  Amerika’da yüksek lisans yaparken (tam zamanlı eğitim) çalışma hakkı ise 20 saate kadardır ve sadece kampüs içi ile sınırlandırılır.

İngiltere’de de bu süre 20 saat olmasına rağmen çalışma yeri konusunda daha esnek kurallar bulunmaktadır. İngiltere’de de Amerika gibi master bitiminde 1-2 sene ülkede çalışma hakkı kazanılabilmektedir.

 

Almanya’da master yaparken çalışma hakkı haftada 20 saattir. Almanya’da yüksek lisans programından mezun olunduğu tarihten itibaren 1 yıllık süre içerisinde bir işe girildiği takdirde ülkede çalışma ve oturma izni alınabilmektedir.

Üniversiteyi kazanırsam askerlikten muaf tutuluyor muyum?

Üniversiteyi kazanıp eğitim yapacak olan öğrenciler askerliklerini tecil ettirebilmektedirler. Master için başvuru yapılan okuldan öğrencinin kabul edildiğine dair bir belge alınmalıdır. Eğitim yapmak için askerlik tecili başvurusunda bulunacak olanlar, eğitim süresi kadar  “askerliklerini tecil ettirme” hakkına sahip olurlar.

Yurtdışında yüksek lisans bursları nasıl kazana bilirim?

Burs imkanları genellikle yabancı ülke hükümetinin sağladığı burslar, üniversitelerin ve bazı kuruluşların sağladığı olanaklardan oluşmaktadır. Yurtdışı eğitim için burs almak isteyen öğrencilerin yerine getirmesi gereken şartlar, ülkelere, üniversitelere ve bölümlere göre değişebilmektedir.

Tüm dünyada genel olarak burs verilen öğrenciler; hem akademik olarak oldukça başarılı hem de sosyal-kültürel-spor gibi alanlarda aktif yönlerini kanıtlayan kişilerdir. En önemli kriterlerden biri program için hangi yabancı dil temel olarak alınıyorsa öğrencinin o dilde ileri seviye olmasıdır.

Master için ortalama puan kaç olmalı?

Gereken not ortalaması, programlara, ülkelere ve şehirlere göre değişkenlik gösterse de genellikle 3.00 ideal bir ortalama olarak değerlendirilmektedir. Master programları için eğer not ortalaması 2.00’den aşağıysa eğitime kabul edilme ihtimali düşüktür.

Üniversite dünya sıralamasına göre GPA (not ortalaması) puanını yüksek talep etmektedir. İngilizcede yeterlilik seviyesini gösteren ve tanınan sınavlardan alınan sonuçlar IELTS 6.0 veya TOEFL 71 ola bilir. Ama her üniversite dil sınavı puanını talep ede biliyor. Dil yetersizliği olursa, çok zaman hazırlık yapa bilirsiniz. Bunlar dışında, her üniversitenin yüksek lisans öğrenci kabulü için istediği ek koşullar olabilmektedir.

4 yorum

  1. Selam,

    Polonya’da bir üniversiteden 1 senelik ECTS kredim var yüksek lisansta. Bu kredileri saydırıp, çok uğraştırmadan diploma alabileceğim bir okul arıyorum.

    Fiyat ve seçenek bilgilerini rica ederim.

    Teşekkürler

  2. Merhaba, IELTS / TOEFL belgesi olmadan Endüstri mühendisliği ile ilgili gidebileceğim ya da orda hazırlık görebileceğim yurt dışı yüksek lisans programlarıyla ilgili bilgi alabilir miyim? Ortalamam 2.80.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment