Türkiye’de üniversiteler için lisans ve yüksek lisans programlarına başvuru ve kabul koşulları için bizimle iletişime geçebilirsiniz 


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /home/celt2473/public_html/celtegitim.com.tr/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184

Bahçeşehir Üniversitesi’ne Başvuru

Beykent Üniversitesi’ne Başvuru

Bezmialem Üniversitesi’ne Başvuru

Başkent Üniversitesi’ne Başvuru

Atılım Üniversitesi’ne Başvuru

Üsküdar Üniversitesi’ne Başvuru

Acıbadem Üniversitesi’ne Başvuru

Başvuru nasıl yapılır?

Türkiye’de sınavsız üniversiteler başvurusu yapmak için lisans öncesi eğitimin yurtdışında tamamlanmış olması gerekmektedir. Lise mezunu ya da mezun olma durumunda bulunmak gerekmektedir. Türkiye’deki programlarda eğitim dili büyük bir çoğunlukla İngilizce ve Türkçe’dir.  Eğer İngilizce programlardan birini seçtiyseniz TOEFL gibi uluslararası geçerliliği bulunan sınavlardan istenen puanı almış olmanız gerekmektedir.  Bunun dışında her üniversitenin kendi dil yeterlilik sınavları da bulunmaktadır. Bu sınavları başarıyla tamamlayan öğrenciler hazırlık eğitimi almadan doğrudan lisans ya da yüksek lisans programlarına başlayabilirler. Türkiye’de üniversiteler lisans bölümleri genel olarak 4 yıllıkken, yüksek lisans programları ise 1-2 yıl sürmektedir.

Türkçe programlarda okumak isteyenler için bazı okullarda Türkçe hazırlık eğitimi verilmektedir. Ayrıca dil okullarından da eğitim alabilirsiniz.

Lisans programlarına lise diploması, lise not ortalaması, dil yeterlilik belgeleri/sınavları, CV ve fotoğraf ile başvuru yapabilirsiniz.

Master programları içinse 4 yıllık lisans diploması, transkript, CV, dil yeterlilik belgesi veya dil sınav sonuçları gerekmektedir. Devlet Üniversiteleri için GRE veya GMAT sınavı talep edilmektedir.


IELTS sınavı Türkiye’de kabul görmemektedir. Türkiye’de Üniversiteler için geçerli değildir. 


Üniversitelerde TOEFL puanları ne kadardır?

Her üniversite dil yeterlilik sınavı düzenlemektedir. TOEFL sınavlarından üniversiteler tarafından ilan edilen puanlara sahipseniz bu sınavlara girmeden direkt olarak lisans veya yüksek lisans derslerini almaya başlayabilirsiniz.

Üniversiteye ve programlara göre değişkenlik gösterse de İngilizce programlar için başvuru yaptıysanız dil yeterliliği muafiyet sınavları genelde lisans bölümleri için TOEFL 70-75 IBT iken yüksek lisans içinse minimum TOEFL 79 IBT olmaktadır. Ayrıntılı bilgiyi üniversitelerin web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Türkçe programlar için de yine üniversitelerin kendi sınavları mevcuttur ama bazı üniversiteler TÖMER Türkçe sınavı sonucunu kabul etmektedir. TÖMER sınavında 100 üzerinden en az 70 almak gerekmektedir.


Başvuru tarihleri ne zaman?

Türkiye’de üniversiteler Eylül-Ekim ayında başlamaktadır. Türkiye’de sınavsız üniversiteler için eğitim dönemi başlamadan önce genellikle son başvuru tarihleri Ağustos ayında olmaktadır. Mayıs-Haziran gibi başvuru işlemlerinin tamamlanması daha iyidir. Her Türkiye’de sınavsız üniversiteler için tarihler değişebilmektedir.


Türkiye Üniversiteleri bursları nasıl kazanılır?

Türkiye’de lisans veya yüksek lisans eğitimi alacak olan yabancı uyruklu öğrenciler çeşitli burs imkanlarından faydalanabilirler. Özellikle yüksek akademik başarı ve akademik çalışmaların dışında da yüksek beceri ve yetenek gösteren öğrenciler kısmı veya tam burs kazanma şansına sahiptirler. Bu şekilde başta eğitim ücretleri olmak üzere çeşitli masraflar için de mali destek sağlayabilirler.

Özel Üniversiteler kendi imkanlarıyla burs sunmaktadırlar.  

Türkiye Devleti uluslararası öğrenciler için burs sağlamaktadır.


Üniversitelerin dil kursları mevcut mu?

Türkiye’deki üniversitelerin birçoğunda İngilizce ve Türkçe hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Hazırlık eğitimi yaklaşık 1 yıl sürmektedir. Bunun dışında birçok dil okulu da mevcuttur. Türkçe için özellikle TÖMER sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment