Debreçen Üniversitesi’ne Başvuru

International Business School-Budapeşte

Pecs Üniversitesi’ne Başvuru

Budapest Metroploitan Üniversitesi’ne Başvuru

Macaristan'da Üniversite Başvuru için sık sık sorulan sorular

Başvuru nasıl yapılır?

Macaristan Üniversitelerinde herhangi bir lisans programına başvuru yapmak için lise diploması, transkript, not ortalaması ve dil yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS) gerekmektedir. Macaristan’da lisans ve yüksek lisans programlarına başlayabilmek için İngilizce seviyenizin yeterli düzeyde olması şarttır. İngilizceniz istenen seviyede değilse bir yıl süren Foundation programlarına kaydınızı yaptırabilirsiniz. Macaristan’da Foundation sınıflarında bölümünüzü önceden netleştirmek zorunda değilsiniz; her alana göre ön hazırlık niteliğinde olan bu programları bitirdiğinizde kesin seçiminizi yapmanız mümkündür. (Pre-Engineering veya Pre-Medicine gibi)

Yüksek lisans içinse CV, lisans diploması, transkript, not ortalaması ve İngilizce yeterliliği şarttır.

Macaristan Üniversiteleri’nin kendi sınavları ve kabul koşulları bulunmaktadır; bu koşullara uyum sağlayan her öğrenci istediği bölüme kaydını yaptırabilmektedir. Lisans bölümleri genel itibariyle üç yılken, yüksek lisans bölümleri ise 2 yıl sürmektedir. YÖK tarafından Macaristan Üniversitelerinin denkliği kabul edilmiştir.

 

Üniversitelerde IELTS ve TOEFL puanları ne kadardır?

Macaristan Üniversitelerinde her üniversite kendi sınav koşullarını belirlemektedir. Dolayısıyla okuldan okula ve hatta bölümden bölüme istenen IELTS ve TOEFL sınav skorları farklılaşabilmektedir. Genel olarak iyi okullarda yüksek lisans bölümleri için TOEFL 80-83 IBT ve IELTS 6.0-6.5, lisans bölümleri içinse TOEFL 66-70 IBT ve IELTS 5.0-5.5 puanları istenmektedir.

Foundation bölümleri için de genel itibariyle IELTS 5.0-5.5 puanı gerekmektedir.

 

Başvuru tarihleri ne zaman?

Macaristan Üniversiteleri de Türkiye’deki gibi çoğunlukla Eylül-Ekim aylarında açılmaktadır. Bu nedenle başvurular Ocak gibi başlar.

 

Macaristan Üniversiteleri bursları nasıl kazanılır?

Macaristan Üniversiteleri için Macaristan hükümeti de dahil olmak üzere, okullar, özel kurum ve kuruluşlar yüksek akademik başarı gösteren öğrenciler için çeşitli oranlarda ve miktarlarda burs imkanları sunmaktadırlar. Öğrencilerin herhangi bir alanda ( sosyal, kültürel, spor veya liderlik vb.)  gösterecekleri üstün yetenekler de burs kazanma imkânını arttırmaktadır.

 

Üniversitelerin dil kursları mevcut mu?

Macaristan Üniversitelerine eğer İngilizce ve alan bilgisi dersleriniz yeterli düzeyde değilse genellikle Foundation eğitimi ile başlarsınız fakat hazırlık eğitimi için de en az orta düzeyde bir İngilizce seviyesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu koşulu sağlayamıyorsanız Macaristan Dil Okullarında ihtiyacınıza uygun olarak genellikle 5 aydan 15 aya kadar süren dil eğitimi programlarına kaydolmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment