Azerbaycan Özel Üniversitelerine Başvuru
 •  ADA Üniversitesi
 • Azerbaycan Özel Hazar Üniversitesi
 • Batı Üniversitesi
 • “Azerbaycan” Üniversitesi
 • “Odlar Yurdu” Üniversitesi
 • Azerbaycan İşbirliği Üniversitesi
 • Bakü Ticaret Üniversitesi
 • Nahçivan Özel Üniversitesi

Başvuru nasıl yapılır?

Azerbaycan Üniversiteleri için başvuru yapmak istiyorsanız lise diplomanız, transkript ve ÖSYM sınav sonuç belgeniz ile başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sınavsız olarak da Azerbaycan Üniversiteleri için kayıt işlemi mümkündür fakat sonrasında Türkiye’de mezun olduğunuz alanda çalışabilmek için denklik sınavlarına girip kazanmanız gerekmektedir.

Yüksek lisans bölümleri içinse lisans diploması, transkript ve sağlık raporu ( AİDS testi gibi) gibi belgeler gerekmektedir.


Üniversitelerde IELTS ve TOEFL puanları ne kadardır?

Azerbaycan Üniversiteleri lisans ve yüksek lisans bölümleri için Azerbaycan Türkçesi, İngilizce ve Rusça dillerinden birinde yeterli seviyede olmak şarttır. Genellikle Azerbaycan Türkçesi ve Rusça ile eğitim verilmektedir ama son yıllarda İngilizce bölümlerin sayısında da artış olmuştur. İngilizce bölümlerde okumak için TOEFL ve IELTS sınavlarından yeterli puanları almışsanız hazırlık sınıfından muaf tutula bilirsiniz. Ayrıca bazı Azerbaycan üniversiteleri TOEFL ve IELTS sınavlarını gerekli görmemekte ve kendi sınavlarını kendileri yapmaktadırlar. İstenen puanlar her üniversite ve bölüme göre farklılık gösterebilir.

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nde bir bölüm tamamen Türkiye Türkçesinde sunulmaktadır. Bu bölüm için T.C vatandaşlarından hiç bir dil şartı talep edilmemektedir

Azerbaycan Üniversiteleri için genel olarak hazırlık sınıfı okumak zorunludur. Bazı okullarda erken kayıt halinde muafiyet sınavında başarı gösterirseniz direkt olarak bölüm derslerini almaya başlayabilirsiniz.


Başvuru tarihleri ne zaman?

Azerbaycan Üniversitelerinde eğitim yılı Eylül-Ekim aylarında başlamaktadır. Başvurular çoğunlukla 1-15 Eylül arasında olmaktadır.


Azerbaycan Üniversiteleri bursları nasıl kazanılır?

Azerbaycan Üniversiteleri Türkiye’den gelen öğrenciler için çeşitli burs imkanları sağlamaktadır. Yüksek akademik başarı, sportif ve sosyal başarı gibi nedenlerle kısmi veya tam burs kazanmanız mümkündür. Burslar genellikle eğitim masraflarınızı karşılayacak şekilde verilse de başka ihtiyaçlarınız için de burs kazanabilirsiniz.


Üniversitelerin dil kursları mevcut mu?

Azerbaycan’da özellikle Rusça ve Azerbaycan Türkçesi öğrenmek ya da seviyenizi ilerletmek için dil okullarına kaydola bilirsiniz. İhtiyacınıza ve isteğinize göre dil okullarında eğitimin süresi ve yoğunluğu değişebilir.

38 yorum

 1. Merhaba izmirde Yaşar ünüversıtedınde Bılgı sayar Yazılım okuyorum Azerbeycan yatay geçiş yapıp ordan mezun olma hskkım varmı 2.sınuf tayım

 2. Merhabalar, Ege DTMK’da THM ana sanat dalında, Ses eğitimi okuyorum, lisans 3 öğrencisiyim… Yüksek lisansımı Azerbaycan’da okumak istiyorum, hangi üniversiteye nasıl başvurabilirim?

 3. merhaba bakude muhasebe ve denetim uzerine yukseklisans yapmak istiyorum nasil yapabilirim sartlar nelerdir bilgi alablir miyim lutfen

 4. Merhabalar ben lise son sınıf öğrencisiyim ve Azerbeycan Bakü’de diş hekimliği bölümünde okumak istiyorum bu sene iki sınava tabi tutuluyoruz birincisi tyt ve ikincisi ayt. Ayt 4 senelik olan bölümler için yani benim ayt sınavından kaç puan almam gerekiyor diş hekimliği bölümüne girebilmek için.

   • Merhaba ,
    Azerbeycan Tıp Üniversitesi ‘nde Rusça,Azerice ve İngilizce dillerinde eğitim veriliyormuş ancak ben bu üç dilde de yeterli bir birikimim yok dersleri anlamı zor olur mu ayrıca dersler Tıp Üniversitesinde Azerice olarak verilebiliyor mu böyle bir imkan var mı

 5. Merhaba ben Nahçıvan üniversitesinde dış hekimliği okumak istiyorum sınavsız kayıt olabilirmiyim ve fiyatları her sitede farklı fiyatları nelerdir

 6. Merhaba ben marmara üniversitesinde ingilizce hazirliktayim asil bolumum gazetecilik Baku devlet unv bolumumu okumak istiyorum bu sene… Fakat ne kadar arastirsamda dogru duzgun bi bilgi anlamadim… Siz den istedigim bu sene okuyabilirmiyim yoksa 1-2 sinifta mi tercih yapmaliyimm. Birde unv hem ucretli gorunuyor yuzdelik olarak bursulu imkanlar yokmu… Simdiden tesekkur ederim
  ?

 7. Merhaba turkiyeden azarbeycanda okumak isteyen lise son sınıf ogrencisiyim hemsirelik bölumu varmı veya ebelik nasıl basvuru yapabilirim tesekkurler

 8. Azerbaycan’da Hukuk Fakültesin’de okumak istiyorum Sosyal Bilimler Lisesi mezunuyum AKARE’nin düzenlemiş olduğu yurtdışı eğitim fuarlarına katıldım ve oradaki eğitim danışmanları ÖSYM kanalıyla yerleşirsem Denklik sorununun olmayacağını söylediler siz nasıl değerlendiriyosunuz doğrudan bireysel başvuru’da yapabiliyormuyuz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   ÖSYM ile başvuru olursa denklik otomatik olur. Bireysel başvuru olursa çok zaman denklik sınavı vermeniz gerekmektedir. Ama Bakü Devlet Üniversitesi olursa mesela o zaman bireysel de olsa denklik gerekmez ama BDÜ zaten ÖSYM puanı isteyecektir.

 9. Seneye 2 yıllık başvuru yapmak istiyorum ama bu sene ösym sınavına girmedim ? özel üniverstilere sınavsıaz 2 yıllıklara başvursam ortlama ücreti ne kadar tutar ?

 10. Öncelikle merabalar ergün bey ben beden eğitimi lisan mezunuyum ve azerbeycanda yüksek lisan yapabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor ales şartı arıyomu başvuruları nereye yapıcam neler gerekli hiç bir fikrim yok ayrıntılı bir sekilde anlatabilirmisiniz

  • Merhaba Ramazan bey,
   Yüksek lisans için ALES gerekmiyor. Aynı alanda devam edecekseniz Beden eğitimi orda bir pratik sınavdan geçmeniz gerekiyor. Lisans diplomanız ve Pasaportunuz lazım. Bir yıl dil eğitimi yaptıktan sonra 2 yıl master yapıp tamamlayacaksınız

 11. Merhaba! Ösym ile nasıl ve hangi azerbaycan devlet üniversitelerine ve hangi bölümlere başvuru yapabiliyorum ? Ösym puanimin kaç olması lazım ?

  • Merhaba, neredeyse hepsine yapa biliyorsunuz. Tıp için mesela 400 puan gerekiyor. Her yıl puanlar taban puanına göre belirleniyor. Tercih zamanı geldiğinde sistemden hepsini göre biliyorsunuz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment