Amerika’da üniversite okumak için eyaletlere uygun tercih yapabilirsiniz. Amerika en iyi üniversiteler başvurusu için bu üniversitelerin program ve eğitim ücretlerini her üniversitenin kendi özel şartlarının özel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Amerika en iyi üniversiteler ile ilgili detaylı bilgilere üniversite bazında aşağıdan erişim sağlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan bölümde en çok talep gören Amerika üniversiteleri hakkında merak edilenlere soru-cevap şeklinde yer verilmiştir. Amerikada üniversite okumak ile ilgili daha geniş kabul şartları ve en iyi Amerikan üniversiteleri hakkında merak ettiğiniz diğer sorularınız için bizimle iletişime geçiniz. 

Amerikan Üniversiteleri'ne Başvuru için Eylalet Bilgileri

Neden Kaliforniya Üniversiteleri?

Kaliforniya ÜniversiteleriKaliforniya Üniversiteleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan birçok prestijli okulun bulunduğu eyalet olarak Amerikada üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadır. Kaliforniya ülkenin batı kesiminde yer almaktadır ve en kalabalık eyalettir. Eğitime çok büyük önem verilen Kaliforniya Eyaletindeki üniversitelerde uluslararası standartlarda programlar sunulmaktadır.  Özellikle devlet okulları açısından sadece Amerika en iyi üniversiteler sistemi olarak değil; dünyanın en iyi sistemlerinden birine sahiptir. Sosyal ve kültürel hayat ise oldukça canlıdır; ayrıca Kaliforniya eyaleti ABD’nin birçok farklı kültürü bir araya getiren bölgelerinden bir tanesidir. Dünyanın her yerinden çok sayıda uluslararası öğrenci burada yaşamakta ve eğitim almaktadır. Çok sayıda üniversitenin bulunduğu Kaliforniya eyaleti eğitim için en popüler yerler arasında bulunmaktadır. Bütçe olarak çok iyi imkanlara sahip olmayan öğrenciler için de Kaliforniya’da eğitim alma olanağı vardır. Los Angeles, San Francisco, San Diego, San Jose, Sacramento, Beverly Hills ve Santa Barbara gibi birçok bilindik şehir California Eyaleti’nde yer almaktadır.

 

Neden Alabama Üniversiteleri?

Alabama ÜniversiteleriAlabama eyaleti, ABD’nin güneydoğusunda yer alan ve Amerika’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir eyalettir. Alabama’nın başta Birmingham olmak üzere, Montgomery, Huntsville, Tuscaloosa ve Mobile gibi başlıca şehirlerinde 60’tan fazla özel ve devlet üniversitesi bulunmaktadır. Özellikle Birmingham’da bulunan üniversiteler sadece en iyi Amerikan üniversiteleri değil; dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girme başarısı göstermiştir. Alabama Üniversitelerinde yüksek kalitede eğitim sunulmaktadır ve öğrencilerin okul dışında Alabama şehirlerinde katılabilecekleri çok sayıda sanatsal, sosyal ve sportif aktive vardır. Alabama’da üniversite okumanın en büyük avantajlarından bir tanesi de bölgede ekonomi, imalat, inşaat, turizm, sağlık ve bankacılık gibi çok sayıda sektörün oldukça gelişmiş olmasıdır. Staj ve iş deneyimi açısından da canlı bir eyalettir.

 

Neden Alaska Üniversiteleri?

 

Alaska Üniversiteleri

Alaska Eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı bölgesinde bulunmaktadır. Zorlu iklim şartlarına rağmen özellikle teknolojiden, aile ve kültürlerin baskısından uzak olmayı ve Amerikada üniversite okumak istemenin yanı sıra kendi sınırlarını keşfetmeyi seven maceracı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.  Alaska Üniversiteleri’nde lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Alaska’da nüfus oldukça azdır; bu nedenle sakin, huzurlu, vahşi doğa koşullarını seven uluslararası öğrenciler için güzel bir ortam bulunmaktadır.  Alaska Eyaletinde en yoğun nüfusa sahip olan şehir Anchorage’dır. Bununla beraber Fairbanks, Badger, Juneau ve College gibi şehirler de bu bölgede yer almaktadırlar. Alaska’da üniversite seçenekleriniz sınırlıdır; 6 özel okul vardır fakat özellikle hemşirelik, işletme, eğitim, muhasebe ve psikoloji gibi programlar tercihlerde ön plana çıkmaktadır. Üniversite kampüsleri genellikle küçüktür; nispeten daha büyük olanlar ise Anchorage şehrinde bulunmaktadır.

 

Neden Arizona Üniversiteleri?

Arizona ÜniversiteleriArizona Eyaleti’ndeki üniversiteler her sene Amerika’da üniversite okumak isteyen çok sayıda uluslararası öğrenciyi kaydetmektedirler. Arizona’da Phoneix, Turson ve Flagstaff gibi şehirler yabancı uyruklu öğrenciler için güzel bir eğitim ve yaşam deneyimi fırsatı sunmaktadırlar. Arizona’da 3 tane büyük devlet üniversitesinin yanında özel üniversiteler ve kolejler de eğitim seçenekleri arasında yer alır. Çok geniş kapsamlı lisans ve yüksek lisans programları bulunmaktadır.  Bunların birçoğu da değerlendirmelerde yüksek puan almaktadırlar; sadece Amerikanın en iyi üniversiteleri arasına girmemekle kalmayan Arizona Üniversiteleri’nin aynı zamanda Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesinde yer alanları da vardır. Arizona eyaletindeki üniversitelerde özellikle mimarlık, bilgi teknolojileri, işletme, tıp, matematik, gazetecilik ve yer bilimleri bölümleri popüler olarak değerlendirilmektedirler. Üniversiteler genellikle şehir merkezli olmaların rağmen doğa ortamının tam ortasında yer alan okullar arasından da seçim yapabilirsiniz.

 

Neden Arkansas Üniversiteleri?

Arkansas ÜniversiteleriArkansas Eyaletindeki üniversiteleri genellikle daha az öğrenci sayısının olduğu küçük okulları tercih eden öğrenciler için uygundur. Her öğretmen başına az sayıda öğrenci düştüğü için eğitim açısından daha fazla ilgilenilme olasılığı vardır. Arkansas’ta devlet üniversitelerinin yanı sıra özel üniversiteler ve kolejlerde de lisans/yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Arkansas doğa koşulları olarak da hem çok huzurludur-birçok doğal park, orman ve göl vardır- hem de outdoor sporlar için öğrencilere çok çeşitli seçenekler sunmaktadır.  Eyaletin büyük bir çoğunluğu kırsal bölgede yer alsa da nüfus genel olarak Little-Rock/North Little Rock, Fayetteville, Conway FT.Smith , Jonesboro ve Pine Bluff çevresinde yoğunlaşmaktadır. Eyalet Amerika’nın güney tarafında yer almaktadır.

 

Neden Colorado Üniversiteleri?

Colorado ÜniversiteleriColorado Eyaleti ABD’de özellikle liberal görüşlü insanların yoğun olarak yaşadıkları bir yer olarak ünlenmiştir.  Colarado Üniversiteleri ülkede en çok uluslararası öğrencinin eğitim aldığı okullar arasında yer almaktadır. Colorado Eyaletinde oldukça fazla ve yüksek kaliteli lisans, yüksek lisans programları ve kolej seçenekleriniz bulunmaktadır. Açık fikirli ve yenilikçi bir eğitim anlayışı hakimdir. Ayrıca uluslararası öğrenciler Colarado’da kar amacı gütmeyen birçok staj imkanından faydalanabilmektedir. Özellikle eyaletin başkenti Denver şehri bu bakımdan çok iyi fırsatlar sunmaktadır.  Başta Denver olmak üzere, Boulder, Aspen ve FortCollins gibi şehirler de bu eyaletin sınırları içinde bulunurlar. Colorado Eyaleti batıda yer almaktadır ve ülkenin en güneşli üçüncü eyaletidir; bu nedenle çok sayıda öğrenciyi güzel bir iklim beklemektedir. Öğrenciler dersler haricinde doğa ortamında outdoor spor aktivitelerine, festivallere, sosyal ve kültürel etkinliklere katılabilirler.

 

Neden Connecticut Üniversiteleri?

Connecticut ÜniversiteleriConnecticut, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu kıyı kesiminde yer alan genel itibariyle refah seviyesi yüksek olan bir eyalettir. Bu yüksek refah seviyesi eyaletin birçok şehrinde gelişmişliği sağlamıştır. Connecticut Eyaleti, Yale Üniversitesi gibi dünyaca ünlü ve prestijli olan bazı üniversiteleri de sınırları içinde bulundurmaktadır. Amerika’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler birçok lisans ve yüksek lisans program seçeneğine sahiptirler. Özellikle mühendislik ve işletme gibi bazı programlar Amerika en iyi üniversiteler arasında gösterilmektedir. ABD’nin bu eyaletindeki üniversiteler eğitim kalitesi açısından birçok bölgedeki üniversiteden daha iyi durumdadır. Hartford, Bridgeport, New Haven ve Fairfield gibi bazı şehirler bu eyalete bağlıdırlar; Connecticut özellikle kadınlar için en iyi eyalet olarak gösterilmektedir.

 

Neden Delaware Üniversiteleri?

Delaware ÜniversiteleriDelaware Eyaleti, ABD’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Ülkenin az nüfuslu bölgelerinden bir tanesidir ve daha sakin bir yaşam seven öğrenciler için uygundur. Nüfusun azlığına rağmen uluslararası öğrenciler kültür çeşitliliği ve zenginliği ile karşılaşmaktadırlar. Özellikle finans, madencilik, üretim ve tarım sektörleriyle ilgilenen öğrenciler eyaletin önde gelen endüstrileri olarak bu alanlarda staj yaparak iyi bir deneyim kazanma olanağını da elde edebilmektedirler.  Delaware Üniversitelerinde yüksek standartlarda lisans ve yüksek lisans eğitimi almanız mümkündür. Özellikle Newark’ta bulunan Delaware Üniversitesi en yenilikçi okullar arasında gösterilmektedir. Newark, New Castle, Wilmington, Dover ve Milford gibi bazı şehirler de bu eyalet sınırları içinde yer alırlar. Delaware; hem eğitim kalitesi, hem staj olanakları hem de çok kültürlü bir eyalet olarak uluslararası öğrenciler için güzel bir Amerika deneyimi olacaktır.

 

Neden Florida Üniversiteleri?

Florida ÜniversiteleriFlorida Üniversiteleri her sene Amerikada üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için en iyi eğitim seçeneklerindendir. Florida Üniversitelerinde yüksek kaliteli lisans ve yüksek lisans programlarında birçok yere göre daha iyi bir maliyetle okuyabilirsiniz. Florida’da bulunan üniversitelerin birçoğu çeşitli alanlarda “en iyi üniversiteler” listelerine girmektedirler. Ayrıca birçok kolej seçeneği de mevcuttur. Florida’da müzik, film, video oyunları ile ilgili programlar da sıklıkla tercih edilmektedir. Florida, ABD’de uluslararası öğrenciler arasında en popüler olan 6. Eyaletken aynı zamanda nüfus açısından en kalabalık 4. Eyalettir ve bu yüzden bu bölgedeki üniversiteler sağlam bir ekonomi ile desteklenmektedirler.  Florida staj imkanları açısından da zengin bir eyalet olarak gösterilmektedir.  Florida şehirleri arasında Miami, Orlando, Fort, Tampa, St Augustine, Jacksonville ve Key West bulunmaktadır.

 

Neden Georgia Üniversiteleri?

Georgia ÜniversiteleriGeorgia Üniversiteleri’nde eğitim görmek birçok uluslararası öğrenci için Amerika deneyiminin yanında aynı zamanda daha düşük masraflı bir hayat tarzı ve geleneksel güney Amerika yaşamını daha iyi tanıma anlamına da gelmektedir. Çok fazla canlı bir yaşamdansa mini doğa ve kültürel /tarihi gezilerin sıklıkla tercih edildiği bir eyalettir. Atlanta şehri ise biraz daha hareketli bir yaşamı tercih eden öğrenciler için uygundur. Georgia eyaleti eğitim için buraya gelen öğrencilere eğlence ve çalışma hayatı açısından dengeli bir seçenek sunmaktadır. Atlanta ile beraber, Savannah, Athens ve Columbus gibi şehirler de bu eyalette bulunmaktadır. Üniversiteler çoğunlukla Atlanta’da toplanmıştır ve eğitim düzeyi açısından “En İyi Dünya Üniversiteleri /programları“ arasında ilk 100-150’ye girenler vardır.

 

Neden Hawaii Üniversiteleri?

Hawaii ÜniversiteleriHawaii Üniversiteleri’nde eğitim alacak olan uluslararası öğrenciler, ABD’nin sunduğu en güzel eğitim ve yaşam deneyimlerden biriyle karşı karşıya olacaklar! Hawaii’de doğa şartları dünyanın birçok yerinde görülmeyen özelliklere sahiptir ve bu açıdan oldukça egzotik bir bölge olarak ünlenmiştir. Ayrıca Hawaii’de biyolojik çeşitlilik de çok fazladır bu nedenden ötürü özellikle doğa bilimlerinde okuyan, okyanus yaşamına ilgi duyan ve Hawaii yaşam tarzını deneyimlemek isteyen öğrenciler sıklıkla bu eyaletteki en iyi Amerikan üniversiteleri için seçim yapmaktadırlar. Hawaii’de çok sayıda üniversite öğrencilerin buradaki eğitim ve yaşam masraflarını karşılamaları için staj ve burs fırsatları sunmaktadırlar. Buradaki yaşam maliyeti ortalamanın üstünde olduğu için üniversiteler öğrencilere destek sunarak onları teşvik etmeyi amaçlamaktadırlar. Honolulu, Kailua, Kapolei ve Haleiwa gibi şehirler bu eyaletin sınırları içerisindedir.

 

Neden Idaho Üniversiteleri?

Idaho ÜniversiteleriIdaho Üniversiteleri’nde lisans ve yüksek lisans eğitimi almak; güvenli olmanın yanında aynı zamanda maceracı bir deneyim de kazandırmaktadır. Eğitime önem veren insanların oranı oldukça yüksektir;  Idaho Üniversitelerinde yüksek standartlarda bir eğitim almanız mümkündür. Ormanları, akarsuları ve vahşi doğa ortamları ile ünlenen eyaletin nüfus yoğunluğu ise azdır. Kamp ve rafting gibi aktivitelerin sıklıkla yapılabildiği bir yer olan Idaho’da uluslararası öğrenciler akademik eğitimin dışında da güzel ve keyifli zaman geçirebilmektedirler. Idaho ABD’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Boise; eyalette en çok üniversitenin yer aldığı şehirdir ve doğa ortamlarının dışında şehir yaşamının da deneyimlenmesi için uygun bir seçimdir. Ayrıca Coeur d’Alene, Nampa ve Meridian gibi şehirler de bu eyalette bulunmaktadır. Idaho; uygun yaşam maliyetleri, güvenli çevresi, doğası ve etkinlik fırsatları nedeniyle ABD’de yaşanılacak en iyi eyaletler arasında gösterilmektedir. Staj ve iş imkanları da fazladır.

 

Neden Illinois Üniversiteleri?

Illinois üniversiteleriIllinois Eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kalabalık 3.şehri sınırları içinde bulundurmaktadır; Chicago! Sosyal hayatı ve tarihi açısından en zengin şehirlerden biri olan Chicago çok sayıda uluslararası öğrenci için bir cazibe merkezidir. Chicago ve Northwestern Üniversiteleri gibi prestijli okullara sahip olan eyalette birçok lisans ve yüksek lisans programı seçmeniz mümkündür. Eyalet Amerika’nın orta-batı kısmında yer almaktadır ve Springfield, Naperville, Peoria, Rockford ve Champaign gibi şehirleri de kapsar.  Illinois’te finans, imalat, tarım, enerji, hizmet sektörleri gelişmiştir ve öğrenciler staj/part-time iş olanakları konusunda avantajlıdırlar.  En iyi dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 100’e giren okulları sayesinde Illinois’te eğitim seviyesinin ortalamanın oldukça

Neden Indiana Üniversiteleri?

Indiana ÜniversiteleriIndiana Üniversiteleri’nde eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler sadece kaliteli akademik programlara yazılma şansını değil ayrıca ABD’deki birçok şehre rahatlıkla gidebilecekleri bir lokasyonda yaşamanın da avantajını elde edecekler. Indiana, hem kariyer hem de yaşam deneyimi açısından en iyi eyaletlerden biri olarak gösterilmektedir. Indianapolis gibi eyaletin büyük şehirleri sosyal hayat, edebiyat ve sanat açısından hareketlidirler. Küçük bir eyalet olmasına rağmen bölgede NotreDame Üniversitesi gibi prestijli bir okul da dahil olmak üzere 20 tane özel üniversite bulunmaktadır. Ayrıca Purdue ve Indiana State gibi lisans ve yüksek lisans programları ülkenin en iyileri arasına girmeyi başaran başka üniversiteler de vardır. Bu yüksek standartlarda eğitim sunan üniversitelerde uygun maliyetlerle okuma imkanından faydalanabilirsiniz. Fort Wayne, Bloomington, Evansville gibi şehirler de bu eyalette yer almaktadırlar.

 

Neden Iowa Üniversiteleri?

Iowa ÜniversiteleriABD’nin orta-batı bölgesinde yer alan bir eyalet olan Iowa, özellikle tarım ve finans sektöründe oldukça gelişmiştir. Des Moines başta olmak üzere, Iowa City, Fort Dodge, Dubuque, Sioux City ve Davenport gibi şehirler bu eyaletin sınırları içerisindedir. Iowa geçtiğimiz yıllarda SAT sınavında ABD’nin en iyi üçüncü eyaleti olma başarısını da göstermiştir. Iowa ve Iowa State Üniversiteleri en iyi Amerikan üniversiteleri arasında bulunmaktadır ve Dünya Üniversiteleri sıralamasında iyi puanlar almaktadır. Iowa’da çok sayıda lisans ve yüksek lisans seçenekleri vardır.  Başlıca 3 tane prestijli devlet okulunun yanı sıra çok sayıda özel üniversite ve kolejler için de başvuru yapabilirsiniz. Iowa City gibi özellikle sanat ve kültür açısından canlı şehirlerde ABD deneyimi edinebilirken daha küçük yerlerde de eğitim dışında güzel vakit geçirmeniz mümkündür.

 

Neden Kansas Üniversiteleri?

Kansas ÜniversiteleriKansas Eyaleti’nde Amerika’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için 50’den fazla üst düzey eğitim sunan devlet ve özel üniversite bulunmaktadır. Kansas’ta çok sayıda yabancı öğrenci eğitim görmektedir; bunun en büyük nedenlerinin başında ise güzel bir eğitim sisteminin yanında Kansas Üniversiteleri’nin lisans ve yüksek lisans programlarının uluslararası listelerde iyi puanlar almaları gelmektedir. Bölgede çok sayıda üniversite vardır; en popülerleri ise Kansas Üniversitesidir. Büyük ve prestijli okulların yanında, az sayıda öğrencinin bulunduğu okullarda daha rahat hisseden öğrenciler için de birçok üniversite ve kolej seçeneği vardır. Orta batıda yer alan bu eyalette her öğrenci için bolca seçenek ve aktivite olanağı sunulmaktadır. Birçok festivalin düzenlendiği ve tarihi mekanın bulunduğu Kansas kültürel olarak da canlı bir bölgedir. Wichita, Kansas City ve Topeka gibi şehirler buranın sınırları içinde yer almaktadır.

 

Neden Kentucky Üniversiteleri?

Kentucky ÜniversiteleriKentucky Eyaleti, ABD’nin üst güney bölgesinde yer almaktadır. Tarihi kent merkezlerinin yanında birçok kırsal güzellikleri ile de cazibe merkezi haline gelmiştir. Kentucky Üniversiteleri’ne başvurmayı planlayan uluslararası öğrenciler için çok sayıda devlet ve özel üniversite vardır. Ayrıca genellikle daha uygun fiyatlı olan ve eğitimi tamamladıktan sonra başka bir üniversitede 4 yıllık programlara geçebildiğiniz kolejleri de değerlendirebilirsiniz. Kentucky Üniversitesi en popüler devlet üniversiteleri arasındadır. En iyi dünya üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Frankfort, Louiseville ve Lexington gibi şehirler de bu eyalettedir. Eyalette okuldaki eğitiminiz dışında da çeşitli faaliyetlerle güzel ve faydalı vakit geçirmeniz mümkündür; özellikle su ile ilgili aktiviteler oldukça yoğun olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Neden Louisiana Üniversiteleri?

Louisiana ÜniversiteleriLouisiana Eyaleti, Avrupa, Afrika ve Karayip kültürünün de yoğun olarak etki ettiği çok kültürlü bir bölgedir. ABD’nin güneyinde yer alan Louisiana nemli bir iklime sahiptir; bu yönü yaz aylarını daha çok seven öğrenciler için güzeldir. Özellikle Baton Rouge şehri güçlü ekonomisi nedeniyle gençler için en uygun şehirler arasında gösterilmektedir. Louisiana Eyalet Üniversitesi gibi iyi kalitede eğitim veren ve sıklıkla tercih edilen bir okul da bu şehirde bulunmaktadır. Eyaletteki şehirlerden olan New Orleans’ta ise bir başka prestijli okul Tulane Üniversitesi yer almaktadır ve en iyi araştırma okulları arasında ilk 50’dedir. New Orleans; ABD’de ziyaret edebileceğiniz en iyi şehirlerden biri seçilmiştir. Louisiana Eyaleti’nde sosyal ve kültürel hayatın genel olarak canlı olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca uluslararası öğrenciler için iyi staj ve part-time iş fırsatları da bulunmaktadır.

 

Neden Maine Üniversiteleri?

Maine üniversiteleriABD’nin kuzeydoğu tarafında yer alan Maine, sahilleri de dahil olmak üzere birçok özelliğiyle uluslararası öğrenciler için cazip olan eğitim bölgelerinden bir tanesidir. Maine Eyaleti, sekiz adet turistik bölgeye ayrılmıştır ve her bir bölge gölleri, nehirleri, sahilleri ve ormanları ile çok sayıda doğal güzelliğe sahiptir. Doğa ortamını seven öğrenciler için eşsiz bir eyalettir çünkü neredeyse %90’ı ormanlarla kaplıdır. Portland; Maine’nin en büyük şehridir ve kültürel-yaratıcılık anlamında en gelişmiş yeridir. Ayrıca gelir seviyesi ve çalışma olanakları da oldukça yüksektir. Augusta ve Bangor da eyaletteki diğer şehirler arasında bulunmaktadır. Maine’deki en prestijli okulların başında Maine Üniversitesi (UMaine)gelmektedir. Üst düzey eğitim sunan birçok üniversite ve kolej vardır.

 

Neden Maryland Üniversiteleri?

Maryland ÜniversiteleriMaryland küçük bir eyalettir ve ABD’nin kuzeydoğusunda yer alır. Baltimore, Annapolis, College Park ve Rock Villle bu eyaletin sınırları içindedir. Turizm, iletişim ve finans sektörleri oldukça gelişmiştir. Maryland’da yüksek standartlarda eğitim sunan prestijli okulların yanı sıra toplamda 60 adet özel üniversite ve kolej bulunmaktadır. John Hopkins Üniversitesi, yakın zamanda en iyi dünya üniversiteleri sıralamasında 16. olmuştur.  Maryland Üniversitesi de bir başka prestijli okul olarak değerlendirilmektedir. Maryland’da birçok öğrenci balıkçılık, yüzme, yelkencilik ve kürek çekme gibi aktivitelerle ders dışında da güzel zaman geçirmektedir. Yüksek eğitim düzeyi nedeniyle Maryland uluslararası öğrenciler için gittikçe daha çekici bir eyalet olmaya başlamıştır.

Neden South Dakota Üniversiteleri?

South Dakota ÜiversiteleriSouth Dakota eyaletindeki Rapid City, çok sayıda kaliteli eğitim sunan üniversite ve kolejlere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Ulusal Amerikan Üniversitesi ve South Dakota Üniversitesi ( eyaletin en köklü okulu) her yıl birçok uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır. Başta sağlık ve işletme programları olmak üzere eyalette lisans ve yüksek lisans programları için geniş ve sağlam seçeneklere sahip olmanız mümkündür.. South Dakota Eyalet Üniversitesi ise en çok öğrencisi olan üniversitedir ve uluslararası öğrenciler için hem staj hem burs olarak geniş imkanlar sağlamaktadır. South Dakota’da en hızlı büyüyen şehir ise Sioux Falls’dur .South Dakota ayrıca outdoor aktiviteleri için de oldukça uygun bir doğa ortamına sahiptir. Nüfus olarak ABD’nin en küçük eyaletlerinden bir tanesi olarak; daha sakin ve güvenli bir yaşamı tercih eden öğrenciler için uygun bir seçimdir.

 

Neden Tennessee Üniversiteleri?

Tennessee ÜniversiteleriTennessee Eyaleti; Nashville ve Memphis gibi müzikal yanıyla bilinen şehirleri sınırları içine almaktadır. Bu iki şehirle beraber özellikle Knoxville; eyalet nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı kenttir. Tennessee, ABD’nin doğu kısmındadır ve ikliminin ılıman olması uluslararası öğrenciler için olumlu bir özelliktir. Tennessee’de akademik olarak da başarılı bir eğitim alma şansına sahipsiniz. Eyaletteki özel veya devlet üniversitelerinin yanı sıra kolejlere de başvuru yapmanız mümkündür. Özel bir üniversite olan Vanderbilt Üniversitesi “En İyi Dünya Üniversiteleri “arasında iyi puanlar almaktadır. Ayrıca eyaletin devlet üniversitelerinin başında gelen Tennessee Üniversitesi de uluslararası sıralamalara girmeyi başarmıştır. Tennessee’de yaşam masrafları da nispeten düşüktür ve bu bakımdan da öğrenciler için avantaj sağlamaktadır.

 

Neden Texas Üniversiteleri?

Texas ÜniversiteleriTexas her ne kadar kovboyları ve vahşi atlarıyla gündeme gelse de uluslararası öğrenciler bunlardan çok daha fazlasını eyalette görebilmektedirler. Houston,Austin, Dallas-Forth Worth, San Antonio ve El Paso gibi şehirleri de sınırları içinde bulunduran Texas’ta genellikle bu yerler kıyılara, ormanlara ve ovalara yayılmışlardır; burada çöller genel olarak bilinenin aksine yaygın değildir. Texas şehirlerinde teknik okul, kolej ve üniversiteler açısından çok geniş (50’den fazla okul vardır) seçenekler ağına sahip olacaksınız. Özellikle Texas A&M, Texas State, Houston, North Texas ve Texas Tech gibi üniversitelerde çok sayıda uluslararası öğrenci eğitim almaktadır. Texas Üniversitesi-Austin başta olmak üzere toplamda 7 üniversite, dünya üniversiteleri sıralamalarında iyi puanlar almaktadırlar.  Texas’ta eğitim almayı planlıyorsanız maceracı insanlarla, dünyaca ünlü yemekleriyle, büyüleyici yerleri ile karşılaşmaya ve yepyeni deneyimlere hazır olabilirsiniz.

 

Neden Utah Üniversiteleri?

Utah ÜniversiteleriDinamik, hoşgörülü ve samimi bir eyalette eğitim almak isteyen öğrenciler için Utah en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Amerika’nın batı kısmında bulunmaktadır. Bu eyalette modern ve refah düzeyi yüksek bir şehir arıyorsanız Salt Lake City; bu isteğinizi iyi bir şekilde karşılayabilir. Logan, Provo ve Ogden gibi kentler de bu eyalettedir. Ekonomik bakımdan güçlü bir eyalet olmasının yanı sıra aynı zamanda ABD’de en çok ulusal parka sahip olan, doğal güzellikleriyle de büyüleyen yerler arasında bulunmaktadır. Utah Üniversitesi, bölgedeki devlet üniversitelerinin başında gelmektedir. Yakın zamanda Dünya Üniversiteleri Puanlamalarında iyi bir derece almıştır. Genel olarak Utah’da ortalama üstü ve iyi seviyede eğitim sunan çok sayıda lisans ve yüksek lisans programı arasından seçim yapabilirsiniz.

 

Neden Vermont Üniversiteleri?

Vermont ÜniversiteleriVermont Eyaleti; New York, Kanada, Massachusetts ve New Hampshire eyaletleri ile komşu konumundadır ve akademik niteliğinin yanı sıra doğal güzellikleri/tarihi zenginlikleri açısından da oldukça cezbedicidir. Vermont’un %70’i ormanlarla kaplıdır; bu sayede hem üniversite eğitiminizi devam ettirirken aynı zamanda dinlenme ve rahatlama için çok uygun bir ortamla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca sürekli olarak düzenlenen müzik festivalleri de uluslararası öğrenciler için ilgi çekicidir. Vermont Üniversitelerini tercih sebeplerinden bir tanesi de bu eyaletin küçük ve güvenli oluşudur. Nüfus oranı azdır ve suç oranı en düşük olan eyalettir. Bu nedenle eğitim ücretleri biraz daha yüksek olabilse de üniversitelerin uluslararası öğrenciler için sundukları çok sayıda burs olanağı mevcuttur. Vermont Üniversitesi; dünya üniversiteleri sıralamalarında iyi puanlar elde etmektedir.  Montpelier şehri başkenttir.

 

Neden Virginia Üniversiteleri?

Virginia ÜniversiteleriVirginia Eyaleti’nde son yıllarda eğitim için gelen uluslararası öğrenci sayısında büyük bir artış olmuştur. Hem özel hem de devlet üniversitelerinin ulusal ve uluslararası sıralamalarda iyi puanlar elde etmelerinin yanında Virginia’nın outdoor aktiviteler için eşsiz bir ortama sahip olmasının bu yükselişteki payı fazladır. Virginia Üniversitesi eyaletin en prestijli okuludur. James Madison, George Mason, William and Mary Koleji ile Virginia Commonwealth Üniversitesi başarılarıyla dikkat çeken diğer okullar arasında yer almaktadırlar. Fairfax, Charlottesville, Richmond ve Virginia Beach eyaletin en popüler şehirleridir. Virginia’nın %65’i ormanlarla kaplıdır ve doğa ortamını seven öğrenciler için uygun bir tercihtir.

 

Neden Washington Üniversiteleri?

Washington ÜniversiteleriWashington’da uluslararası öğrenciler için üst standartlarda eğitim programları sunan çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Bunlardan özellikle Washington Üniversitesi, ABD’de ve dünyada en iyi üniversiteler arasında oldukça yüksek puanlar almaktadır. Washington Eyalet Üniversitesi, Evergreen State Koleji ve Western Washington Üniversitesi de en prestijli okullar listesindedir. Her öğrenciye göre lisans ve yüksek lisans programı vardır; bu açıdan seçenekleriniz çok geniştir. Ayrıca Washington Üniversiteleri genel itibariyle öğrenci aktiviteleri olarak da canlıdır. Pasifik Okyanusu’nda bulunan eyalet, ABD’nin kuzey tarafında yer almaktadır. ABD’nin ve Washington eyaletinin en popüler ve kalabalık şehirlerinden biri olan Seattle burada bulunmaktadır. Teknoloji ve internet endüstrilerinin çok gelişmiş olduğu bu kentte staj ve part-time iş olanaklarınız da oldukça fazladır.

 

Neden West Virginia Üniversiteleri?

West Virginia ÜniversiteleriUluslararası öğrencilerin ABD’deki yurt dışı eğitim seçenekleri arasında West Virginia da gittikçe daha fazla değerlendirilmeye ve popüler olmaya başlamış durumdadır. Bunda en büyük etken kaliteli bir eğitimi daha uygun ücretlerle alabilme fırsatı olsa da West Virginia’da öğrencileri çeken daha pek çok özellik bulunmaktadır. Özellikle Morgantown şehri ABD’deki en iyi küçük şehirler sıralamasında ilk 10’a girmiştir; bu da şehrin refah seviyesini göstermektedir. En iyi devlet üniversiteleri arasında yer alan West Virginia Üniversitesi de Morgantown’dadır. Eğitim, sağlık, madencilik, mühendislik ve ticaret gibi sektörler oldukça gelişmiştir; öğrenciler sıklıkla bu bölümleri tercih etmektedirler. Charleston, Huntington ve Athens gibi diğer şehirler de bu eyalette yer almaktadır.

 

Neden Wisconsin Üniversiteleri?

Wisconsin ÜniversiteleriWisconsin, ABD’nin orta-batı kısmında yer alan bir eyalettir. Uluslararası öğrenciler Wisconsin’de hem birinci sınıf kalitede akademik eğitim alabilme fırsatını yakalarken aynı zamanda çok sayıda aktivite olanağı ile de karşılaşmaktadırlar. Eğer tarihi ve sosyallikleri zengin olan bir şehirde okumak istiyorsanız Wisconsin size bu seçenekleri sunabiliyor ama aynı zamanda daha kırsal ve doğa yaşamını tercih eden öğrenciler için de çok uygun imkanlar bulunmaktadır. Üretim, eğlence ve tarım gibi gelişmiş Wisconsin endüstrilerini daha yakından tanıyabilir; staj ve part-time iş fırsatları elde edebilirsiniz. Wisconsin Madison Üniversitesi en iyi dünya üniversiteleri sıralamalarında ilk 50’ye girerek eyaletteki okulların prestijini daha da yükseltmiştir. Wisconsin’de çok sayıda yüksek standartlarda lisans ve yüksek lisans programı sunan üniversite ve kolejler mevcuttur. Milwaukee, Madison ve Madison şehirleri bu eyaletin sınırları içindedir.

 

Neden Wyoming Üniversiteleri?

Wyoming ÜniversiteleriWyoming; ABD’deki en büyük 10.eyalettir; bununla beraber nüfus yoğunluğu azdır. Yurt dışından ABD’ye eğitim için gelen öğrenciler yüksek kaliteli eğitim olanaklarının yanında çok sayıda outdoor aktivitelerine de katılma fırsatını bulmaktadırlar. Eğer sakin bir yaşamı seviyorsanız, doğa ortamlarını daha fazla tercih ediyor ve büyük şehirlerin koşuşturmasından kaçınmak istiyorsanız Wyoming tam da size göre olabilir! Ünlü Yellowstone Ulusal Parkı da bu bölgededir ve Wyoming’de öğrenciler için farklı staj /part-time çalışma seçenekleri bulunmaktadır.  Wyoming’de seçenekleriniz çok fazla değildir fakat eğitim kalitesi niteliklidir; özellikle Wyoming Üniversitesi, Western Wyoming Community Koleji ve Nortwest Koleji başlıca bilinen üniversiteler arasında yer almaktadırlar.

 

Neden Massachusetts Üniversiteleri?

Massachusetts ÜniversiteleriMassachusetts Üniversiteleri yurt dışı eğitim açısından birçok uluslararası öğrenci için oldukça iyi bir fırsattır. Özellikle dünya standartlarında üne sahip olan iki üniversite; Harvard ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) bu eyaletin sınırları içinde yer almaktadır. En iyi üniversiteler genellikle Boston şehrinde veya civarında toplanmışlardır. Boston Üniversitesi de en iyi Dünya Üniversiteleri arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Boston’la beraber Worcester, Springfield, Cambridge gibi şehirler bu eyalettedir; hepsi de öğrenciler için yaşam deneyimi ve yüksek standartlarda eğitim açısından çok olumlu olarak değerlendirilmektedir. ABD’nin kuzey-doğu tarafında bulunan Massachusetts’in New York şehriyle de sınırı bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler için New York da çok çekici bir şehir olmasına rağmen Boston şehri hem kültürel hem sosyal canlılığının yanında hayat temposu olarak daha yavaş ve yaşam şartları bakımından da öğrencilere daha uygun koşullar sunmaktadır.

 

Neden Michigan Üniversiteleri?

Michigan ÜniversiteleriMichigan Üniversiteleri’nde 100’den fazla üniversite ve kolej bulunmaktadır. Michigan; ABD’de en popüler 8.eyalet olarak gösterilmektedir. Orta batı kesimde yer alan Michigan, çok sayıda göl ve ormanlık alan bulundurmaktadır. Bu açıdan doğa ortamlarını seven öğrenciler için ideal yerlerden bir tanesidir. Okul eğitimi dışında birçok outdoor aktivite imkanından faydalanabilirsiniz. Lansing, Ann Arbor ve Detroit şehirleri bu eyalette bulunmaktadır. Michigan Teknolojik Üniversitesi, Michigan Eyalet Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi gibi dünyadaki en iyi üniversiteler listesine giren; yüksek puanlar alan prestijli üniversitelere başvuru yapabileceğiniz gibi yine iyi kalitede eğitim sunan pek çok üniversite/kolej seçeneği arasından tercih yapabilirsiniz.

 

Neden Minnesota Üniversiteleri?

Minnesota ÜniversiteleriMinnesota Eyaleti; Amerika’nın sanat ve kültür açısından önde gelen merkezlerinden biridir ve öğrenciler/yeni mezunlar için yaşanılacak yerler sıralamasında yüksek puanlar almaktadır. Minneapolis ve Saint Paul şehirleri en canlı bölgelerdir. Minnesota Üniversitesi eyaletteki en prestijli okuldur . Eyalette çok sayıda üniversite ve kolej seçeneğiniz bulunmaktadır; bunların 32 tanesi devlet üniversitesi /kolej ve 20 tanesi de özel üniversitedir. Özellikle liberal sanatlar bölümünde kolejler en iyiler arasında ilk 100 içinde gösterilmektedir. Minnesota’da heyecanlı ve hareketli şehir üniversitelerini tercih edebileceğiniz gibi daha sakin, doğa ortamında yer alan şehir dışı küçük üniversite/kolejleri de seçebilirsiniz. İşsizlik oranı ABD ortalamasının altındadır ve staj/iş olanakları açısından iyi bir eyalettir.

 

Neden Mississippi Üniversiteleri?

Mississippi ÜniversiteleriMississippi Eyaleti, çok uzun zamanlardan beri uluslararası öğrenciler için tarihi-kültürel zenginlikleri ve akademik başarılarının etkileyici olması nedeniyle popüler bir tercih olmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinden Mississippi’ye eğitim için gelen öğrenciler ayrıca havanın genel itibariyle güneşli olmasının da tadını çıkartmaktadırlar. Güney America yaşam tarzının hakim olduğu Mississippi’de Jackson, Biloxi, Hattiesburg , Starkville ve Oxford gibi şehirler bulunmaktadır. 20’den fazla devlet ve özel üniversite seçeneği sunulmaktadır. Mississippi Üniversitesi (Ole Miss) ve Mississippi Eyalet Üniversitesi prestijli okulların başında gelmektedirler.  Ayrıca kolejler de kaliteli eğitim programlarına sahiptirler.

 

Neden Missouri Üniversiteleri?

Missouri ÜniversiteleriMissouri Eyaleti ABD’nin orta batı kısmında; doğu, batı ve güney bölgelerinin birleştiği bir alanda yer almaktadır ve üç kültürün de etkisi altında bulunmaktadır. Özellikle Kansas City, Jefforson City, Columbia ve St.Louis  şehirleri eğitim ve yaşam koşulları açısından olumlu olarak değerlendirilmektedir. Canlı müzik, sahne sanatları ve kulüpleri ile Missouri eyaleti birçok öğrencinin dikkatini çekmektedir. Prestijli üniversitelerin yanı sıra Missouri’de çok sayıda kaliteli eğitim sunan üniversite ve kolej bulunmaktadır. Washington Üniversitesi kısa bir süre önce en iyi Dünya Üniversiteleri sıralamasında ilk 100’e girmeyi başarmıştır.  Bu eyaletteki Uluslararası öğrencilerin sayısı son bir-iki yıldır hızlı bir artış göstermektedir. Missouri Eyaleti’ndeki üniversite ve kolejler genel olarak hem ulusal hem dünya sıralamalarında yüksek puanlar almaktadır.

 

Neden Montana Üniversiteleri?

Montana ÜniversiteleriMontana Eyaleti, akademik programlarının başarısının yanı sıra büyüleyici kültürü ve doğa ortamının güzelliği ile uluslararası öğrencileri kendine çeken bölgelerden bir tanesidir. Sakin ve doğa ortamında eğitim görmeyi tercih edenler için Montana iyi bir deneyim olacaktır. Bu eyalette 12 adet üniversite ve kolej bulunmaktadır. Montana Üniversitesi ile Montana Eyalet Üniversitesi en prestijli okullar olarak gösterilmektedir. Kolejlerden ise özellikle Caroll Koleji, uluslararası öğrenciler için popüler bir tercih haline gelmiştir. Üniversitede ve kolejlerde bulunan yabancı öğrenci sayısında artış gözlemlenmektedir. Missoula, Billings ve Bozeman şehirleri bu eyaletin sınırları içindedirler; Montana genel olarak doğa ortamının hakim olduğu bir eyalettir; Missoula ise şehir yaşamını seven nüfusun tercih ettiği bir kenttir.

 

Neden Nebraska Üniversiteleri?

Nebraska ÜniversiteleriNebraska Eyaleti’nde yüksek kaliteli eğitim sunan devlet üniversiteleri ve özel okullar uluslararası öğrenciler için iyi bir seçim olmaktadır. Bölgedeki en popüler devlet üniversitesi ise Nebraska Üniversitesi’dir. En İyi Dünya Üniversiteleri arasına girme başarısı gösteren okulda, birçok lisans ve yüksek lisans seçeneği bulunur. Nebraska’da ayrıca Creighton Üniversitesi ve Nebraska Wesleyan Üniversitesi de sıkça tercih edilen özel üniversiteler arasında yer almaktadır. Yurtdışı eğitiminiz için bu bölgede bulunan ve iyi standartlarda eğitim sunan kolejlerden birini de seçebilirsiniz. Nebraska’da özellikle spor aktiviteleri çok yoğundur. Spor dışında pek çok kültürel ve sanatsal aktivite imkanı da bulunmaktadır. Nebraska’da işsizlik oranı ülke ortalamasının altında seyretmektedir ve en güçlü sektörler; finans, metal imalatı, yenilenebilir enerji, biyolojik bilimler ve ulaşımdır. Nebraska’da en çok bilinen iki şehirse Lincoln ve Omaha’dır.

 

Neden Nevada Üniversiteleri?

Nevada ÜniversiteleriNevada, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kısmında yer alan bir eyalettir. En meşhur ve cazip şehri ise Las Vegas’dır. Eğlence, oyun ve turistik bir merkez olarak Nevada Eyaleti’ndeki nüfusun büyük bir çoğunluğu bu şehirde yaşamaktadır. Nevada Eyaleti’nde oldukça fazla sayıda devlet üniversitesi bulunmaktadır. Las Vegas kadar Reno şehri de birçok üniversiteye sahiptir. Nevada Üniversitesi en popülerleri arasında yer almaktadır. Birçok kaliteli lisans ve lisansüstü programları için başvuru yapabilirsiniz. Nevada aynı zamanda dağ manzaraları, doğal güzellikleri ve temiz havasıyla da uluslararası öğrenciler için iyi bir yurt dışı deneyimi sunmaktadır. Outdoor aktiviteler için de çok uygun bir ortamı vardır. Nevada; hem akademik açıdan hem de okul dışında kendinizi geliştirebilmeniz; eğitiminiz, kariyeriniz ve sosyal yaşamınıza katkı sağlamanız için olumlu bir tercih olarak değerlendirilebilir.

 

Neden New Hampshire Üniversiteleri?

New Hampshire ÜniversiteleriUluslararası öğrencilerin yurt dışı eğitim deneyimi için ABD’nin kuzeydoğu tarafında bulunan New Hampshire eyaletini seçmelerinin başında bölgenin eğitim ve sosyal yaşam açısından kaliteli olarak değerlendirilebilecek şehirleri gelmektedir. Concord, Berlin, Claremont ve Manchester gibi şehirler bu eyaletin sınırları içinde yer almaktadırlar. New Hampshire’de 5 tanesi devlet üniversitesi olmak üzere 20 tane üniversite bulunmaktadır. Dartmouth College;  eyaletteki en prestijli ve yüksek standartlarda eğitim programları sunan okullardan biridir. Dağları, gölleri ve ormanlarıyla ünlü olan New Hampshire, birçok outdoor aktivitesi için de olanak sağlamaktadır. ABD’deki en küçük eyaletler arasında bulunmaktadır.

 

Neden New Jersey Üniversiteleri?

New Jersey ÜniversiteleriNew Jersey eyaleti Amerika’nın yüz ölçümü bakımından en küçük eyaletlerinden biri olmasına rağmen nüfus yoğunluğu açısından önde gelen bölgelerinden bir tanesidir. Akademik başarısı ortalamanın çok üstünde olan Princeton Üniversitesi gibi okullar bu eyaleti daha da popüler kılmaktadır. Ayrıca nüfus genellikle şehirsel alanlarda toplanmıştır ve kent yaşamı hakimdir. New Jersey’in New York City gibi büyük ve çok canlı şehirlerle de sınırı bulunmaktadır; burası New York’un hemen güneyinde yer almaktadır ve genel olarak bir saatlik bir yolculukla New York’a gidilebilmektedir. Newark, Trenton, Jersey City, Princeton ve Atlantic City gibi şehirler bu eyaletin sınırları içinde bulunurlar. New Jersey Üniversiteleri arasında Rutgers New Brunswick, New Jersey Institute of Technology ve Stevens Institute of Technology gibi sıralamalarda güzel puanlar alan, prestijli okullar yer almaktadır.

 

Neden New Mexico Üniversiteleri?

New Mexico’da yaşayan insanların yaklaşık %35’i yabancı uyruklu kişilerdir; uluslararası öğrencilerin uyum sağlamakta zorlanmadıkları bir eyalet olan New Mexico, ABD’nin güney batı kısmında yer almaktadır. New Mexico ekonomisi özellikle doğal gaz, petrol ve turizm sektörleri sayesinde güçlüdür. Uluslararası öğrenciler bu eyalette staj ve part-time iş fırsatları sayesinde kariyerleri için iyi bir deneyim kazanırken aynı zamanda para da kazanabilirler. Kaliteli üniversite ve kolejlerin bulunduğu eyalette; New Mexico Üniversitesi uluslararası ve ulusal sıralamalarda iyi puanlar alan prestijli bir okuldur. Ayrıca uluslararası öğrenciler için iyi burs fırsatları sunmaktadır. Özellikle tıp, bilim ve teknoloji alanlarında eğitim gören öğrenciler için New Mexico ideal bir ortam sağlamaktadır. Albuquerque şehri buradaki en büyük şehirdir ve hızlı bir büyüme göstermektedir.

 

Neden New York Üniversiteleri?

New York ÜniversiteleriNew York ABD’nin en kalabalık, canlı ve popüler eyaleti olmaya devam etmektedir. Birçok uluslararası öğrencinin hayallerini süsleyen New York’da doyurucu bir Amerika deneyimi yaşamanız mümkündür. New York aynı zamanda dünyanın finansal merkezi olarak da tanımlanmaktadır. Tüm bunların dışında dünya sıralamalarına giren üniversiteleri, yüksek standartlarda eğitim sunan kolejleri, çok sayıda sektör ve kariyer fırsatları ile de uluslararası öğrenciler için büyük fırsatlar sunmaktadır. Şehirsel yaşam olarak üst seviyede bir canlılık varken aynı zamanda kırsal alanları ve doğa ortamları da bulunmaktadır. Buffalo, Stony Brook , Albany ve Binghamton gibi prestijli devlet üniversitelerinin dışında Cornell, Columbia ve New York Üniversitesi gibi birçok yüksek dereceli özel okul için de başvuruda bulunabilirsiniz. Albany, New York City, Rochester ve Buffalo gibi şehirler bu eyaletin sınırları içinde yer almaktadırlar.

 

Neden North Carolina Üniversiteleri?

North Carolina ÜniversiteleriNorth Caroline kaliteli akademik eğitimin yanında harika plajları ve görkemli dağ manzaraları ile çok sayıda insanı kendine çekmektedir. Birçok önde gelen üniversite ile ortak olması bu eyaleti yurtdışı eğitim bakımından ABD’deki cazip yerlerden biri haline getirmektedir. North Caroline’de sayısız diyebileceğimiz kadar çok üniversite ve kolej bulunmaktadır. Özellikle bankacılık, ticaret, bilgi teknolojileri ve çevre bilimleri ile ilgilenen öğrenciler için uygun akademik programlar sunulmaktadır. Doğal parkları, plajları, kültürel ve spor faaliyetleri ile okuldaki çalışmalar dışında da güzel ve yararlı vakit geçirmeniz mümkündür. Charlotte, Raleigh ve Asheville gibi şehirler bu eyaletin sınırları içindedir. North Caroline’de Charlotte gibi hızlı büyüme gösteren hareketli şehirleri tercih edebileceğiniz gibi Asheville gibi daha küçük ve sakin bir seçeneği de değerlendirebilirsiniz.  Duke, North Carolina, Wake Forest ve North Carolina Eyalet Üniversiteleri ulusal ve uluslararası sıralamalara giren lisans ve yüksek lisans programlarına sahiptir.

 

Neden North Dakota Üniversiteleri?

North Dakota ÜniversiteleriNorth Dakota, ABD’nin orta batı bölümünde yer alan, Kanada ile sınırı bulunan bir eyalettir. Nüfus yoğunluğu olarak ABD’nin en küçük üçüncü eyaletidir. Özellikle macera seven, kendini ve ABD’nin kuzey bölgelerindeki yaşantıyı keşfetmek isteyenler için uygun bir eyalettir. North Dakota’nın kendi içinde ve etrafındaki eyaletlerle ulaşımı kolaylıkla sağlanabilmektedir. Başta Bismarck olmak üzere nüfusun büyük çoğunluğu Grand Forks, Fargo ve Minot’da yaşamaktadır. North Dakota ekonomisi ülkenin en güçlü ekonomileri arasındadır ve işsizlik oranı çok azdır. North Dakota Eyalet Üniversitesi ve North Dakota Üniversitesi eyaletteki en popüler devlet üniversiteleridir. Sağlık, çevre ve beslenme popüler lisans ve yüksek lisans programları arasında yer almaktadırlar.

 

Neden Ohio Üniversiteleri?

Ohio ÜniversiteleriOhio Eyaleti, ülkenin en yoğun nüfuslu ve kentsel alanlı bölgelerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Özellikle Cleveland, Columbus ve Cincinnati şehirleri popülerdir. Üretim ve finansal açıdan ABD’nin en iyi ilk 10 eyaleti arasında giren Ohio, üniversitelerinin yüksek standarttaki eğitimi ile de uluslararası öğrenciler için uygun bir seçenektir. Özellikle son yıllarda Dünya Üniversiteleri Sıralaması içine girme başarısı gösteren Ohio okullarında lisans ve yüksek lisans başvurusu yapabilirsiniz. Genellikle modern ve dinamik bir eyalet olarak değerlendirilen Ohio’da sosyal ve kültürel yaşam oldukça canlıdır. Ohio Eyalet, Case Western ,Cincinnati, Miami ve Ohio Üniversiteleri başta olmak üzere kaliteli eğitim sunan birçok üniversite ve kolej arasından seçim yapabilirsiniz.

 

Neden Oklahoma Üniversiteleri?

Oklahoma ÜniversiteleriOklahoma Eyaleti; akademik başarı, daha ucuz yaşam ve eğitim fırsatlarının yanında ayrıca güzel doğasıyla da uluslararası öğrenciler in yurt dışı eğitim amacıyla seçtiği yerlerden bir tanesidir. Zaman zaman fırtına tehlikesi yaşansa da genel itibariyle doğası ve havasıyla güzel bir bölge olarak değerlendirilmektedir. Eyalette devlet üniversiteleri çoğunluktadır; 20’den fazla kampüs vardır. Oklahoma City ve Tulsa en bilindik şehirlerdir. Eyalette iyi kalitede eğitim sunan birçok lisans ve yüksek lisans programı vardır. Özellikle Oklahoma Üniversitesi yakın zamanda en iyi Dünya Üniversiteleri sıralamasına girmiştir. Oklahoma Eyalet Üniversitesi de bir başka iyi devlet okulu olarak gösterilmektedir ve iyi bir araştırma üniversitesi olarak yoğun faaliyetleri bulunmaktadır. Bölgede yerli Amerikan dili yaygın olarak konuşulmaktadır ve kültürel/tarihi zenginlikleri fazladır.


 

Neden Oregon Üniversiteleri?

Oregon ÜniversiteleriOregon Eyaleti’nin popülerliği özellikle Portland şehri nedeniyle gün geçtikçe artmaktadır. Portland özellikle yaratıcı eğilimleri güçlü olan öğrencileri kendine çekmektedir.  Sosyal ve kültürel hayatın canlılığı ve zenginliği de neden bu kadar çok uluslararası öğrenci bulundurduğunun yanıtlarından biridir. Daha sakin ama kentsel yaşamdan uzak olmayan bir tercih yapmak isterseniz Eugene veya küçük üniversite kasabası olarak gösterilen Corvallis de iyi birer alternatif olacaklardır. Yakın zamanda En İyi Dünya Üniversiteleri arasına girmiş Oregon State ve Oregon Üniversiteleri prestijli bir eğitim imkanı sunmaktadır. Bölge ormanlar ve göller bakımından da oldukça zengindir.  Kaliteli akademik eğitimin yanında hem doğa ortamını sevenler hem de şehir yaşamından uzak kalmak istemeyenler için

Neden Pennsylvania Üniversiteleri?

Pennsylvania ÜniversiteleriPennsylvania; ABD’nin kuzeydoğusunda yer alan ve en kalabalık nüfusa sahip olan eyaletler arasında yer almaktadır. Genellikle kentsel merkezler eyaleti kaplasa da doğa ortamları ve manzaraları açısından da oldukça çekicidir. Şehir dışında çıkmak istediğinizde seçenek konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Pennsylvania Üniversiteleri akademik olarak ise hem eğitiminize hem de kariyerinize olumlu katkılar sunmaktadır. Eyalette çok sayıda üst düzey eğitim veren üniversite ve kolejler arasından 7 tanesi “En İyi Dünya Üniversiteleri” sıralaması içine girmeyi başarmıştır. Philadelphia’da bulunan (dünyadaki en iyi öğrenci şehirleri arasında gösterilmektedir) Pennsylvania Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi, Pittsburgh, Pennsylvania Eyalet, Drexel, Lehigh ve Temple Üniversiteleri eyaletteki en prestijli okullardır. Philadelphia ile beraber Pittsburgh’un da popüler şehirler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

 

Neden Rhode Island Üniversiteleri?

Rhode Island ÜniversiteleriRhode Island; küçük ama eğitimde üst düzey performans sergileyen bir eyalettir. Bu açıdan uluslararası öğrencilerin ABD eğitim tercihleri arasında yer almaktadır. Ivy League üyesi  Brown Üniversitesi’nin eyaletteki eğitimin prestijinin yüksek olmasında büyük bir katkısı bulunmaktadır. Rhode Island Üniversitesi ise bölgedeki devlet üniversitelerin başında gelmektedir. Providence şehri nüfusun en çok toplandığı yerdir ve Massachusetts’e komşudur. Providence’da çok sayıda uluslararası öğrenci eğitim almaktadır ve sosyal olarak sürekli gelişen şehirde bohem kafe kültürü de yükseliştedir. Ayrıca yaratıcı seçeneklerin de yoğun olarak bulunduğu bir yerdir. New Port ise öğrencilerin Providence’dan sonra sıklıkla tercih ettikleri şehirdir.

 

Neden South Carolina Üniversiteleri?

South Carolina ÜniversiteleriAmerika Birleşik Devletleri’nin güneyindeki yaşamı gerçek anlamıyla deneyimlemek istiyorsanız South Carolina eyaleti tam size göre! Rahat-huzurlu bir yaşam, sıcak hava, plajları ve el değmemiş doğa ortamları ile South Carolina birçok uluslararası öğrencinin tercihi arasında yer almaktadır. Tarım sektörü bu eyalette hala etkili olsa bile hizmet sektörü lider konumundadır. Charleston ve Columbia eyaletin en popüler şehirleri olarak ilgi çekmektedir. South Carolina’da kaliteli bir üniversite eğitimi alabilirsiniz. Bu açıdan South Carolina Üniversitesi’nin okullar arasında en iyisi olduğunu belirtebiliriz. South Carolina State ve Charleston Koleji de diğer kaliteli eğitim sunan üniversitelerdendir.

Amerika'da Eğitimle ilgili sık sık sorulan sorular

Başvuru nasıl yapılır?

Amerika’da üniversite okumak; lisans başvurusu için lise diploması, transkript, dil sınavı (TOEFL veya eş değeri) ve SAT (veya ACT) sınavı gerekmektedir. Bu sınavlardan herhangi biri yoksa, üniversite hazırlık programına başvuru yapabilirsiniz. Amerikan Üniversite hazırlık programını 1. sınıfla aynı yılda sürdürdüğünüz için hiçbir yıl kaybetmeden 4 yılda lisans programını bitirmiş olursunuz.

Yüksek lisans başvuruları içinse lisans diploması, transkript, dil sınavı (TOEFL veya eşdeğeri), GRE sınavı (ekonomi ve işletme programları için GMAT) gerekmektedir. Master programları için de hazırlık eğitimi mevcuttur.


Üniversitelerde TOEFL ve IELTS puanları ne kadardır?

Her üniversite kendi sınav puanını talep etmektedir ama genelde TOEFL IBT sınavından lisans programı için 61 veya yukarı puan geçerlidir. Hazırlık için daha düşük puanlar da geçerli olmaktadır. Yüksek lisans için TOEFL IBT sınavından minimum 71 puan gerekmektedir. En iyi üniversiteler genelde 80 ve üzeri puan talep etmektedir.


Amerikan Üniversiteleri bursları nasıl kazanılır? 

ABD üniversiteleri uluslararası öğrenciler için genelde başarı bursları veriyorlar. Burslar genelde 2000 dolardan başlamakta ve kazanılan burs oranları değişebilmektedir.

100% oranında burs kazanmak daha zordur; daha çok beceri ve başarı gerekmektedir. Burslar için üniversitelerimizi inceleyebilirsiniz veya gelişmiş arama yaparak bulabilirsiniz.


Başvuru tarihleri ne zaman?

ABD Üniversitelerinde eğitim yılda iki defa (sonbahar ve kış) başlıyor. Sonbahar dönem başlangıcı için ocak ayı genelde son başvuru ayıdır ama bazı üniversiteler yerler dolmadığı için daha sonra da başvuru için izin vermektedir.

Kış dönemi başlangıcı içinse 1 Kasım son başvuru tarihidir. Yine bu tarihler üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Daha detaylı başvuru tarihleri için üniversitenin kendi sitesinden bilgi edinebilirsiniz.


Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment