Almanya'da Üniversite Okumak ile ilgili Soru ve Cevaplar

ALMANYA’DA İNGİLİZCE EĞİTİM VEREN ÜNİVERSİTELER

Tam manasıyla bir üniversite cenneti olan Almanya’da üniversite okumak ister misiniz?

O halde bu yazı dizimizi takip etmenizi öneriyoruz. Sizler için eyalet eyalet sırasıyla Almanya’da İngilizce üniversite eğitimi veren okulları analiz edeceğimiz bir yazı dizisi hazırlıyoruz. Geleceğinizle ilgili böyle önemli bir kararı vermenizin ve önünüzdeki pek çok seçenek arasından doğru olanı seçmenizin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak bir yazı dizisi ile size en uygun bölümü, şehri ve üniversiteyi seçmek konusunda size destek olmak niyetindeyiz.

CELT Eğitim Fatih Dil Okulu olarak, bu süreçte yanınızda yer almaktan, sizleri hayal ettiğiniz geleceğe bir adım daha yaklaştırmaktan ve eğitimli bireyler ile uygar toplumlar yaratmak için çabalamaktan memnuniyet duyuyoruz.


 

Başvuru nasıl yapılır?

Almanyada üniversite okumak lisans bölümleri için başvuruda öncelikle ÖSYM sınavına girmiş olmanız ve 4 senelik bir bölümü kazanmanız gerekmektedir. ÖSYM belgesi (süresi 1 yılı geçmemelidir), lise diploması ve lise not ortalaması ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Almanya’da tercih ettiğiniz bölüm sizin Türkiye’de kazandığınız bölümle aynı olmalıdır ya da ilgili puan türüyle bir lisans programına başvuru yapmanız mümkündür.

 

Almanyada yüksek lisans yapmak için Almanyada yüksek lisans şartları 4 yıllık lisans diplomanız ve bölümdeki notlarınızın dökümü ile Almanyada yüksek lisans yapmak mümkün olmaktadır. Seçeceğiniz master programı ile bitirdiğiniz lisans programı Almanyada yüksek lisans yapmak için aynı olmak zorundadır.

 

Almanya Üniversitelerinin YÖK için denkliği bulunmaktadır; bu nedenle eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’de mesleğinizi yapabilirsiniz. Lisans bölümleri 3 yılken, Almanyada yüksek lisans yapmak için okunan bölümler ise 2 yıldır.

Üniversitelerde TOEFL ve IELTS puanları ne kadardır?

Almanya’da İngilizce üniversite dil programı olarak İngilizce’yi kullanmakta ve İngilizce eğitim verilen programlar artmaktadır. Bu programlara başlayabilmek için de TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan beklenen puanları almak şarttır. Her üniversitenin istediği puan değişmektedir.

Genel olarak TOEFL Bilgisayar sınavından 213, Yazılı Sınavdan ise 550 puan istenmektedir. TOEFL 79 IB de kabul edilen minimum puanlardan bir tanesidir. IELTS sınavından ise yine ortalama olarak 6.0-6.5 puan idealdir.

Başvuru tarihleri ne zaman?

Almanyada üniversite okumak için okul başvuru tarihleri hem kış hem de yaz döneminde başlamaktadır. Bazı okullarda tek dönem başlangıcı bulunmaktadır. Genellikle kış dönemi için son başvuru tarihi 15 Temmuz iken, yaz dönemi içinse 15 Ocak olmaktadır. Ayrıntılı bilgiyi Almanyada üniversite okumak istediğiniz üniversitenin kendi sitesinden takip edebilirsiniz.

Almanya Üniversiteleri bursları nasıl kazanılır?

Almanya’da lisans bölümlerinde eğitim almayı düşünüyorsanız sizden öğrenim ücreti alınmayacaktır; fakat Almanyada yüksek lisans şartları arasında eğitim ücreti de bulunmaktadır. Almanya’da hem hükümet, hem üniversiteler hem de özel kuruluşlar tarafından verilen bazı burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Akademik başarınız, sosyal ve girişkenlik yetenekleriniz ne kadar iyiyse burs kazanma ihtimaliniz de o oranda artacaktır.

Üniversitelerin dil kursları mevcut mu?

Almanya’da İngilizce üniversiteler bünyesinde İngilizce eğitim almak için yeterli İngilizce seviyesine sahip değilseniz özellikle yoğun İngilizce programlı dil okullarından faydalanabilirsiniz. Hem üniversitelere bağlı hem de özel olarak eğitim veren dil okullarından birini tercih etmeniz mümkündür. En az 6 aylık programları başarıyla tamamladıktan sonra üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz. Almanya’da dil seviyenizi tamamlayabilmeniz için bazı üniversiteler vize için “şartlı kabul” verebilmektedirler

7 yorum

 1. Ben şuan Yıldız Teknik Üniversitesi ingilizce işletme bölümünde hazırlık sınıfı öğrencisiyim.Almanyada eğitim dili ingilizce olan ekonomi alanında bir bölümde lisans eğitimi almak istiyorum.

   • İngilizce üniversitelerde de mi lisans ücretli değil.
    İngilizce okurken Almanca öğrenmek isterseniz, üniversiteler Almanca dil eğitimini ücretsiz destekliyor mu?
    Oğlum seneye liseye başlayacak ilgi alanı ve doğru üniversite konusunda koçluk hizmetiniz var mı?

    • Merhaba, Evet. Bütün üniversitelerde eğitim ücretli değil ve ya çok küçüktür. ama bazı eyaletler ücret alıyor 3000 EURO gibi. Bazıların var Almanca eğitimi ve bedavadır ama hepsinin değil. Evet koçluk hizmetimiz vardır. Daha fazla bilgi için ofisimizi arayınız lütfen. 0212 635 40 23

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment