Almanya'da Üniversite Eğitimi Hakkında Soru ve Cevaplar

ALMANYA’DA İNGİLİZCE EĞİTİM VEREN ÜNİVERSİTELER

Tam manasıyla bir üniversite cenneti olan Almanya’da lisans ya da yüksek lisans eğitiminizi tamamlamak ister misiniz?

O halde bu yazı dizimizi takip etmenizi öneriyoruz. Sizler için eyalet eyalet sırasıyla Almanya’da İngilizce eğitim veren üniversiteleri analiz edeceğimiz bir yazı dizisi hazırlıyoruz. Geleceğinizle ilgili böyle önemli bir kararı vermenizin ve önünüzdeki pek çok seçenek arasından doğru olanı seçmenizin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak bir yazı dizisi ile size en uygun bölümü, şehri ve üniversiteyi seçmek konusunda size destek olmak niyetindeyiz.

CELT Eğitim olarak, bu süreçte yanınızda yer almaktan, sizleri hayal ettiğiniz geleceğe bir adım daha yaklaştırmaktan ve eğitimli bireyler ile uygar toplumlar yaratmak için çabalamaktan memnuniyet duyuyoruz.


 

Başvuru nasıl yapılır?

Almanya Üniversitelerinde lisans bölümlerine başvuru yapabilmeniz için öncelikle OSYM sınavına girmiş olmanız ve 4 senelik bir bölümü kazanmanız gerekmektedir. OSYM belgesi (süresi 1 yılı geçmemelidir), lise diploması ve lise not ortalaması ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Almanya’da tercih ettiğiniz bölüm sizin Türkiye’de kazandığınız bölümle aynı olmalıdır ya da ilgili puan türüyle bir lisans programına başvuru yapmanız mümkündür.

 

Almanya Üniversitelerinde yüksek lisans içinse 4 yıllık lisans diplomanız ve bölümdeki notlarınızın dökümü gerekmektedir. Seçeceğiniz master programı ile bitirdiğiniz lisans programı aynı olmak zorundadır.

 

Almanya Üniversitelerinin YÖK için denkliği bulunmaktadır; bu nedenle eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’de mesleğinizi yapabilirsiniz. Lisans bölümleri 3 yılken, yüksek lisans bölümleri ise 2 yıldır.

Üniversitelerde TOEFL ve IELTS puanları ne kadardır?

Almanya’da tamamen İngilizce olarak verilen programlar artmaktadır. Bu programlara başlayabilmek için de TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan beklenen puanları almak şarttır. Her üniversitenin istediği puan değişmektedir.

Genel olarak TOEFL Bilgisayar sınavından 213, Yazılı Sınavdan ise 550 puan istenmektedir. TOEFL 79 IB de kabul edilen minimum puanlardan bir tanesidir. IELTS sınavından ise yine ortalama olarak 6.0-6.5 puan idealdir.

Başvuru tarihleri ne zaman?

Almanya üniversiteleri hem kış hem de yaz döneminde başlamaktadır. Bazı okullarda tek dönem başlangıcı bulunmaktadır. Genellikle kış dönemi için son başvuru tarihi 15 Temmuzken, Yaz dönemi içinse 15 Ocak olmaktadır. Ayrıntılı bilgiyi her üniversitenin kendi sitesinden takip edebilirsiniz.

Almanya Üniversiteleri bursları nasıl kazanılır?

Almanya’da lisans bölümlerinde eğitim almayı düşünüyorsanız sizden öğrenim ücreti alınmayacaktır; fakat yüksek lisans için eğitim ücreti bulunmaktadır. Almanya’da hem hükümet, hem üniversiteler hem de özel kuruluşlar tarafından verilen bazı burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Akademik başarınız, sosyal ve girişkenlik yetenekleriniz ne kadar iyiyse burs kazanma ihtimaliniz de o oranda artacaktır.

Üniversitelerin dil kursları mevcut mu?

Almanya’da İngilizce bölümlerde eğitim almak için yeterli İngilizce seviyesine sahip değilseniz özellikle yoğun İngilizce programlı dil okullarından faydalanabilirsiniz. Hem üniversitelere bağlı hem de özel olarak eğitim veren dil okullarından birini tercih etmeniz mümkündür. En az 6 aylık programları başarıyla tamamladıktan sonra üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz. Almanya’da dil seviyenizi tamamlayabilmeniz için bazı üniversiteler vize için “şartlı kabul” verebilmektedirler

2 yorum

  1. Ben şuan Yıldız Teknik Üniversitesi ingilizce işletme bölümünde hazırlık sınıfı öğrencisiyim.Almanyada eğitim dili ingilizce olan ekonomi alanında bir bölümde lisans eğitimi almak istiyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment